I Ty możesz być zmianą, której potrzebuje świat. Gościnnie Everyday Hero.

Share Button

Uprzejmie donoszę, że dziś, 20-go marca, mamy Dzień Bez Mięsa. Każda okazja jest okay, by chociaż na jeden dzień odpuścić sobie mięsne potrawy, tym bardziej, że czas nam sprzyja. Jutro mamy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, doskonały moment na zmiany.  Zmiany? Ale w jakim celu?

Dzisiejszym gościem wegedrogi jest Orestes, twórca kanału na YouTube Everyday Hero, aktywista działający na rzecz obrony zwierząt, weganin oraz twórca edukacyjnych i przezabawnych filmów na YouTube.

 

Agata: Bardzo się cieszę, że znalazłeś chwilkę na rozmowę, tym bardziej, że ze znalezieniem wolnego czasu jest nieraz ciężko. Gdyby zebrać kilka podstawowych argumentów, dla których warto rzucić mięso, jakie by to były powody? 

Everyday Hero: Powód etyczny jest dla mnie najważniejszy i jest on kluczowy też w kontekście rozważań nad tematem zwierząt. Nie chodzi wyłącznie o zabijanie zwierząt na mięso, ale także o warunki, w jakich są hodowane. Warto także pamiętać, że jemy zdecydowanie za dużo mięsa i ograniczenie, lub całkowite zrezygnowanie może przyczynić się także do poprawy naszego zdrowia. Gdy żaden z tych argumentów do nas nie trafia – można zrobić to dla planety, bo produkcja mięsa znacząco wpływa nie tylko na globalny stan naszej planety, ale także na nasze lokalne ekosystemy.

 

Agata: Dlaczego ludzie nie chcą zmian? 

Everyday Hero: Takich powodów jest dużo. Uważam, że jednym z głównych jest przyzwyczajenie – po prostu robimy tak od urodzenia i nie znamy innej drogi. Trudno nam sobie wyobrazić życie bez mięsa, bo to mięso wszędzie (i niemal codziennie) nam towarzyszy. Zmiany są trudne, więc nawet mając świadomość negatywnych stron naszej diety tradycyjnejnadal w niej trwamy, bo inna opcja wymagałaby od nas więcej zaangażowania (przynajmniej na początku), a to już sprawia, że łatwiej nam z niej zrezygnować.
Wiele osób nadal wierzy w to, że mięso jest nam niezbędne do zdrowego życia.

 

Agata: Jakie rady masz dla tych, którzy by chcieli, ale się boją lub nie są gotowi na zmiany? Jakie filmy lub ksiązki edukacyjne polecasz?

Everyday Hero: Po pierwsze: nie bójcie się i miejcie otwarty umysł. Nic na siłę. Jeśli uważasz, że nie jesteś gotów zrezygnować z mięsa, to nie rezygnuj, ale postaraj się to mięso ograniczyć. Zobaczysz wtedy ile jest interesujących i smacznych roślinnych zamienników białka zwierzęcego.
Po drugie: dużo czytaj. Pamiętaj, żeby zwracać uwagę na to, jak rzetelne są dane teksty i czy można im ufać. Wegetarianizm i weganizm to nie jest czarna magia, ale warto zapoznać się z tym, jak zastępować pewne składniki, żebyśmy byli zdrowi i mieli dużo energii. Nie traktuj tego jako obowiązku, ale raczej jako przyjemność, jako rozwój.
Po trzecie: wybieraj te filmy i książki, które pomogą TOBIE zmienić swoje nawyki żywieniowe. Jeśli interesują Cię warunki hodowli zwierząt, to poszukaj filmów dokumentalnych, które te warunki przedstawiają, jeśli lubisz gotować – sprawdź wiele ciekawych książek i blogów kulinarnych, a jeśli interesują Cię kwestie zdrowotne, to wysłuchaj autorytetów w tej dziedzinie.

Agata: Jeszcze raz dzięki za odwiedziny, a ja podsumuję to, co powiedział mój rozmówca:

 

 • Miej otwarty umysł, czytaj rzetelne publikacje na tematy wegetarianizmu i weganizmu, a przekonasz się, że nie jest to czarna magia.
 • Nic na siłę. Jeśli czujesz, że to niewłaściwy moment na rezygnację z mięsa, nie rezygnuj, tylko postaraj się stopniowo je ograniczać.
 • Eksperymentuj ze smakami. Zapoznaj się z wegańskimi blogami lub kanałami na YT, gdzie odkryjesz ciekawe doznania smakowe 🙂
 • Interesuj się poprawą życia zwierząt, w jakich warunkach żyją. Cierpią nie tylko zwierzęta przeznaczone na rzeź, ale również te, przeznaczone na futro. Okrutnie eksploatowane przez człowieka są także konie. Psy i koty w schroniskach… Reaguj na każdy przejaw znęcania się.
 • W każdej chwili możesz zmienić nawyki i tradycję. Obecnie w sieci jest wiele grup wsparcia, blogów i osób, które pomogą Ci i podpowiedzą, od czego zacząć.
 • Zastanów się, czy będąc częścią naszej planety, możesz coś zrobić dla środowiska.
 • Rezygnując lub ograniczając mięso, przyczyniasz się do poprawy własnego zdrowia.

 

Dzisiejszym gościem był Orestes, a ja wszystkich Was serdecznie zachęcam do subskrybcji kanału na YouTube Everyday Hero

Może zainteresuje Cię to:

Ideowe kontrowersje wokół weganizmu – rozmowa z Everyday Hero

Dlaczego warto przejść na weganizm – rozmowa z Ryszardem Piotrem

„Trzeba pokonać tę chwastofobię, na którą cierpią Polacy” – o zdrowej, przeciwnowotworowej żywności, wegetarianizmie i radości gotowania – wywiad z dr Małgorzatą Kalembą-Drożdż

_________________________________________________________________________________
Spodobał się artykuł? Uważasz, że inni powinni go przeczytać? Będzie mi miło, jeśli go udostępnisz lub skomentujesz,
dołączysz do mojego fanpage na Facebooku
dołączysz do obserwatorów na
Instagramie

24 myśli na temat “I Ty możesz być zmianą, której potrzebuje świat. Gościnnie Everyday Hero.

 1. Każdy sam musi podejmować decyzję o tym co je i jaką wybiera ścieżkę. Od wieków jadano mięso i nie jestem zwolenniczką nie jedzenia mięsa, choć potrafię bez niego żyć.

 2. A wracajac do jedzenia miesa, to u mnie w domu jemy wszystko, lacznie z weganskimi slodyczami i daniami. Ale chyba najbardziej lubimy rafaello na mleku sojowym, szarlotke jaglana oraz falafele z piekarnika😉 Laczymy kuchnie klasyczna z roznymi jej odmianami 😊

 3. Wpis świetny ale no cóż. Mięsko jest mięskiem i na razie ciężko zrezygnować. Mimo to nie jem codziennie. Czasem wybieramy dania inne np. na słodko kopytka albo makaron z serem, kluski na parze itd.
  Pozdrawiam

 4. Bardzo fajna rozmowa, podoba mi się jej klimat – rozmawiamy, a nie nawracamy czy krytykujemy. Myślę, że to jest droga do uświadomienia ludziom ważnych kwestii. Temat jest trudny i budzi ogromne emocje i jeszcze w ostateczności to hasło, które pada zawsze… „Ale buty to skórzane nosisz”…
  Żyjmy i dajmy żyć innym i rozmawiajmy, zamiast się na siebie drzeć.

 5. Najważniejsze to mieć otwarty umysł i nie dać się zamknąć w stereotypowych opiniach. Wiele osób słysząc „wegańskie” od razu automatycznie odrzuca wszystko, nie myśląc o tym, że niejednokrotnie je wegańsko nawet o tym nie wiedząc. Zdecydowanie warto eksperymentować z nowymi smakami i testować 🙂

 6. Cieszę się, że idea weganizmu się rozszerza 🙂
  Podoba mi się, w jaki sposób Everyday Hero argumentuje taki wybór.
  A po naukowe referencje odsyłam do nurtitionfacts.org

 7. Dobrze jak ludzie zastanowią się nad tym tematem, nie jem mięsa od dawna i każdego dnia odczuwam za to ogromną wdzięczność i radość, że nie biorę udziału w procederze zabijania. Bardzo potrzebny tekst!

 8. Chociaż moja żona określa mnie żartobliwie „meatarianinem” to jestem za ideą dnia bez mięsa. Sam raz w roku robię sobie bezmięsny miesiąc, co zmusza do urozmaicenia diety!

Dodaj komentarz