Proteinowa dieta Dukana – odchudza. Tylko jakim kosztem.

Share Button

Portal U.S. News przygotował ranking 38 najzdrowszych i najmniej zdrowych diet. Tak, znowu amerykański raport 🙂

Chlubne 1 miejsce zajmuje dieta DASH rekomendowana przede wszystkim nadciśnieniowcom.

Srebro przypada diecie śródziemnomorskiej za jej prozdrowotne działanie dla układu krążenia i minimalizowanie ryzyka zapadnięcia na choroby sercowo-naczyniowe.

Brąz  otrzymuje dieta MIND mająca na celu poprawę funkcjonowania mózgu i układu nerwowego.

Dieta Dukana plasuje się na 37, przedostatnim miejscu i jest jedną z najgorszych diet jaką świat widział.  O niej chciałabym napisać parę słów.

Dieta Dukana, przed laty taka modna, była absolutnym hitem.  Kilku moich znajomych postanowiło ją wypróbować.  Obserwowałam ich w trakcie diety i po. Oczywiście, chudli w ekspresowym tempie, byli przeszczęśliwi mogąc objadać się mięsem tracąc przy tym kilogramy.

W końcu pocztą pantoflową ktoś usłyszał: „ale ta dieta uszkadza wątrobę i nerki”. I już nie było tak fajnie.

Na czym polega dieta Dukana?

Dieta Dukana zakłada początkowo całkowite wyeliminowanie, a następnie znaczne ograniczenie węglowodanów i tłuszczów przy znacznym zwiększeniu podaży białka w diecie. Dobowe zapotrzebowanie na białko u dorosłego człowieka wynosi 0,8-1,2 g na kg masy ciała na dobę. Na diecie Dukana spożywa się 2 g a nawet ponad 3 g białka na kg masy ciała na dobę – czyli zdecydowanie więcej niż potrzeba.

Błędy dietetyczne rujnujące zdrowie

Głównie obrywają NERKI i WĄTROBA

Szybszy postęp niewydolności nerek. Dieta Dukana jest zdecydowanie przeciwwskazana dla osób z jakąkolwiek dysfunkcją nerek. Tak ogromna podaż białka może znacznie przyspieszyć rozwój niewydolności nerek.

Kamica nerkowa i kamica pęcherzyka żółciowego. W związku z obecnością zwiększonej ilości metabolitów białka, zwiększonej ilości cholesterolu i zakwaszenia organizmu – łatwiej dochodzi do tworzenia się kamieni zarówno w układzie moczowym jak i w pęcherzyku żółciowym.

Nadmiar protein powoduje zwiększoną produkcję kwasu moczowego i moczanów, które krystalizują w stawach (a także w innych narządach) pod postacią kryształków moczanów sodu. Kryształy te wywołują zapalenie i bardzo bolesne napady dny moczanowej. Podstawą leczenia dny moczanowej jest unikanie nadmiaru białka w diecie.

Zadaniem wątroby jest przetwarzanie białek w tłuszcze.
Wątroba nie daje rady pracując na pełnych obrotach. Konsekwencją tego jest wystąpienie stanu zapalnego, w którym powiększony narząd daje o sobie znać dotkliwym kłuciem w prawym boku pod żebrami, a jej  miąższ ulega zwłóknieniu. U osób ze znacznie uszkodzoną wątrobą może nawet dojść do encephalopatii wątrobowej i zgonu (uszkodzenia mózgu poprzez toksyny).

Funkcję wątroby i nasilenie wodobrzusza oraz obrzęków powoduje także nadmierna podaż soli, która w tej chorobie musi zostać znacznie ograniczona.

Wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Do wzrostu ciśnienia krwi dochodzi pośrednio w wielu mechanizmach, m.in. nadmiernej podaży białka często towarzyszy nadmiar soli co, aby wydalić zbędne jony sodu i metabolity przemiany białek powoduje zwiększenie wypełnienia naczyń wodą i tym samym wzrost ciśnienia krwi. Wzrastające ciśnienie krwi może też być sygnałem rozpoczynającej się niewydolności nerek.

Dla kogo dieta Dukana jest szczególnie niebezpieczna?

Wysokoproteinowy sposób żywienia jest szczególnie niebezpieczny dla:

– diabetyków
– osób w podeszłym wieku
– dzieci i młodzieży
– kobiet ciężarnych i karmiących
– chorych z niewydolnością nerek i /lub wątroby
– chorych na nadciśnienie
– osób bardzo otyłych

Podsumowując

Odchudzajmy się z głową, pamiętając o zachowaniu BHP. Utrata kilogramów nie może się odbywać kosztem zapadania na różne choroby. Popełniając błędy żywieniowe narażamy się nie tylko na efekt jojo, ale też na poważne problemy zdrowotne.

_________________________________________________________________________________
Spodobał się artykuł? Uważasz, że inni powinni go przeczytać? Będzie mi miło, jeśli go udostępnisz lub skomentujesz,
dołączysz do mojego fanpage na Facebooku
dołączysz do obserwatorów na Instagramie

 

źródła:

11 myśli na temat “Proteinowa dieta Dukana – odchudza. Tylko jakim kosztem.

  1. Chyba jestem nie w temacie, bo szczerze mówiąc nigdy przenigdy nie słyszałam o tej diecie. Dobrze, że tu trafiłam, bo przechodzę na zdrowy tryb życia i bardzo ciekawią mnie jakieś wszelakie diety na poprawienie sprawności organizmu i lekkie poprawienie umiesnienia. Szkoda, ze tak mało osób zdaje sobie sprawę ze zgubnego działania niektórych diet i psuje sobie tym zdrowie. Dziękuje za pouczający artykuł :).

  2. Że też ktoś mógł wpaść na pomysł, aby stworzyć dietę wysokobiałkową, czyli w wielu wypadkach po prostu mięsną. Zapewne Dukanowi chodziło tylko o pieniądze, bo inaczej nie umiem sobie tego wyjaśnić. Dobrze, że poruszasz ten temat, bo do dziś są osoby, które robią sobie niezłą krzywdę stosując tę „dietę”.

  3. Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak chcecie cos na motywacje, poszukajcie sobie w google: odchudzanie przed i po by sasetka

  4. Przeszłam przez wiele diet, między innymi przez dietę Dukana. Wiem, że w internecie jest wiele osób, które nie polecają tej diety. Ja nie mogę powiedzieć o niej złego słowa. Udało mi się schudnąć tyle ile chciałam bez efektu jojo.

Dodaj komentarz