Odpowiedzialny wegetarianizm cz. II – tłuszcze

Share Button

Temat tłuszczy jest tak obszerny jak dyskusja na temat ich zdrowotności. W niniejszym artykule ograniczę się do podstawowych kwestii:

1. Rola tłuszczy
2. Podział tłuszczy
3. Rola NNKT
4. Tłuszcze trans
5. Zdrowe źródła tłuszczy w diecie wegetariańskiej

Rola tłuszczy

Tłuszcze (lipidy) są  najbardziej kalorycznymi składnikami odżywczymi. Spożywanie zbyt wysokiej ilości tłuszczów może powodować nadwagę, jednak błędem jest całkowita eliminacja ich udziału w diecie. Tłuszcze spełniają bowiem szereg ważnych funkcji w organizmie człowieka. Oprócz tego, że tworzą zapas energetyczny, kumulując się w komórkach tłuszczowych, mają następujące zadania:

– umożliwiają przyswojenie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, tj. A, D, E i K

– budują błony komórkowe

– syntezują inne lipidy

– ograniczają łączenie się płytek krwi, chroniąc tym samym przed powstawaniem  zakrzepów

– przeciwdziałają chorobom układu krwionośnego poprzez regulowanie ciśnienia tętniczego krwi i zapobieganie powstawaniu blaszek miażdżycowych (tłuszcze nienasycone)

– utrzymują w dobrym stanie skórę, hamują degradację kolagenu

– działają przeciwzapalnie i przyśpieszają gojenie się ran

– zapewniają prawidłowe funkcjonowanie mózgu oraz układu nerwowego i hormonalnego.

Podział tłuszczy

Pod kątem budowy chemicznej lipidy mogą być proste lub złożone.

Do tłuszczów prostych zaliczamy lipidy właściwe, trójacyloglicerole (estry gliceryny i trzech kwasów tłuszczowych) oraz woski (np. wosk pszczeli, parafina, lanolina, olej jojoba).

Tłuszcze złożone dzielą się z kolei na fosfolipidy (zawierają dodatkowo resztę kwasu fosforowego) i glikolipidy (dodatkowo galaktoza lub glukoza). Oprócz tych dwóch grup (tłuszczów prostych i złożonych) wyróżniamy jeszcze lipidy izoprenowe, do których należą sterydy i karotenoidy, oraz pochodne, czyli kwasy tłuszczowe.

Kwasy tłuszczowe dzielą się na kwasy nasycone, nienasycone i wielonienasycone. Tłuszcze nienasycone, z kilkoma wyjątkami, są głównie pochodzenia roślinnego i mają postać ciekłą. Tłuszcze nie są rozpuszczalne w wodzie, rozpuszczają się za to bardzo dobrze w węglowodorach. Pozbawione domieszek, których dodaje się przy produkcji tłuszczów spożywczych, są substancjami bezwonnymi i bezbarwnymi.

Nienasycone kwasy tłuszczowe dzieli się na jednonienasycone (MUFA), których przedstawicielem jest kwas z grupy omega-9.

Drugą grupą NNKT są wielonienasycone kwasy tłuszczowe (WNKT), zwane kwasami PUFA, których przedstawicielami są kwasy z grupy omega-3 i omega-6.

Podstawowym kwasem z grupy omega-3 jest kwas ALA (kwas alfa-linolenowy) – prekursor kwasów DHA i EPA, natomiast podstawowym kwasem z grupy omega-6 jest kwas LA (linolowy).

 

 

 

Rola nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT)

Nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) są niezbędne w codziennej diecie, gdyż pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie, m.in. odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie serca, poprawiają zdolność umysłową i wspomagają działanie systemu immunologicznego. Organizm człowieka nie potrafi ich wytwarzać, w związku z tym należy je dostarczać z pożywieniem.

Za stosunek optymalny uważany jest poziom 1:5 / 1:4 (Omega-3 / Omega-6). Choć sam stosunek jest kwestią szeroko dyskutowaną przez dietetyków, to prawdą jest, że dieta obecnie panująca w Europie ma na ogół niedobór kwasów Omega-3. Dobrym pomysłem dla osób chcących zwiększyć stosunek Omega-3 jest przygotowywanie dań według kuchni śródziemnomorskiej.

 

 

 

 

 

 

 

Niebezpieczne dla zdrowia tłuszcze trans

Tłuszcze trans, czyli utwardzone oleje roślinne, są uznawane za najbardziej szkodliwy dla zdrowia typ kwasów tłuszczowych. Ich duże spożycie sprzyja rozwojowi m.in. cukrzycy typu 2 i zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.
Niezdrowe są tłuszcze trans, które powstają w wyniku przemysłowego uwodornienia (utwardzenia) olejów roślinnych. Podczas tego procesu olej roślinny wzbogaca się w cząsteczki wodoru i poddaje działaniu bardzo wysokiej temperatury. Podgrzane molekuły oleju roślinnego wiążą się z cząsteczkami wodoru, w wyniku czego powstaje nowy związek – uwodorniony (utwardzony) kwas tłuszczowy.

Utwardzanie przeprowadza się w celu zmiany konsystencji olejów roślinnych z płynnej na stałą. Ponadto uwodornienie zwiększa trwałość olejów roślinnych, które są bardzo wrażliwe na światło i temperaturę. W związku z tym producenci dodają je do produktów, które mają długi termin przydatności.

Produkty, w których występują tłuszcze trans:

 

chleb

chipsy, chrupki, paluszki, krakersy i wszelkie inne słone przekąski (dzięki tłuszczom trans są bardziej chrupkie i lepiej smakują. Im bardziej chrupiące chipsy lub krakersy, tym więcej utwardzonych olejów roślinnych zawierają)

słodycze – przede wszystkim pączki, gdyż są smażone na tłuszczach używanych wielokrotnie, a także ciasta, ciastka, herbatniki, biszkopty, produkty czekoladowe

fast-foody – przede wszystkim frytki (z tego samego powodu co pączki)

zupy w proszku, koncentraty zup i sosów. (dzięki tłuszczom trans mają dłuższy termin przydatności)

majonezy

Zdrowe źródła tłuszczy w diecie wegetariańskiej

WEGETARIAŃSKIE ŹRÓDŁO TŁUSZCZYNNKT
Siemię lnianeKwas alfa-linolenowy (ALA)

Stosunek omega-6:omega-3=0,28:1

Orzechy włoskieWielonienasycone kwasy tłuszczowe PUFA

Stosunek omega-6:omega-3=4:1

AwokadoDobre źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych MUFA

Stosunek omega-6:omega-3=14:1

Olej rzepakowy bezerukowyWielonienasycone kwasy tłuszczowe PUFA i MUFA

Stosunek omega-6:omega-3=2:1

Nasiona dyniBogaty w NNKT

Stosunek omega-6:omega-3=100:1

Zielone warzywa liściasteKwas alfa-linolenowy (ALA)

Stosunek omega-6:omega-3=0,19:1

Nasiona konopiWielonienasycone kwasy tłuszczowe PUFA

Stosunek omega-6:omega-3=3:1

Olej z wiesiołkaWielonienasycone kwasy tłuszczowe PUFA

Stosunek omega-6:omega-3=158:1

Olej z ogórecznika lekarskiegoBogaty w GLA, działanie przeciwzapalne
SpirulinaZawiera GLA oraz NNKT

Stosunek omega-6:omega-3=1,5:1

 

______________________________________________________________________________________________
Spodobał się artykuł? Uważasz, że inni powinni go przeczytać? Będzie mi miło, jeśli go udostępnisz lub skomentujesz,
dołączysz do mojego fanpage na Facebooku
dołączysz do obserwatorów na Instagramie

 

zerknij jeszcze tutaj:

Odpowiedzialny wegetarianizm cz. I – białko

Źródła

dietetycy.org.pl
poradnik zdrowie.pl
ekologia.pl

11 myśli na temat “Odpowiedzialny wegetarianizm cz. II – tłuszcze

    1. Można smażyć na oliwie z oliwek, ale krótko. Najlepsze rezultaty przynosi smażenia na nasyconych kwasach tłuszczowych o wysokiej temperaturze dymienia, czyli: masło klarowane lub olej kokosowy.

  1. Z tłuszczami zawsze miałam problem. Wiem, że są potrzebne i absolutnie nie może ich zabraknąć w naszej diecie. Pytanie które są dobre a które nie? Jasno opisałaś i rozwiałaś moje wątpliwości. Dzięki 🙂

Dodaj komentarz