Podpłomyki z płaskurki z pokrzywą, które pokochacie

Share Button

Podpłomyki to nieskomplikowane, proste i szybkie w przygotowaniu pieczywo, do którego nawet nie dodaje się żadnego tłuszczu, drożdży czy proszku do pieczenia. Wystarczy sama patelnia, dowolna mąka i woda. Ponieważ podpłomyki są daniem bardzo starym, proponuję do ich wykonania użyć mąki ze starej odmiany pszenicy – z płaskurki.

Według badaczy płaskurka była uprawiana już 10 000 lat temu. Płaskurka ma twardą, ściśle przylegającą do ziarna łupinkę, co sprawia, że jej zbiór nie może się odbywać za pomocą mechanicznych maszyn (takich jak kombajny), dlatego ziarno płaskurki jest czyste biologicznie i chemicznie. Dzięki konieczności użycia tradycyjnych metod, uprawa i zbiór płaskurki odbywają się w sposób ekologiczny.

Szlachetnym i zdrowym dodatkiem jest suszona pokrzywa. Prawdziwego olśnienia doznałam podczas spaceru, kiedy rozmyślałam o jadalnych roślinach. Pokrzywę majową mam ususzoną w słoiku, więc zmieliłam ją i dodałam do podpłomyków. A gdyby tak mielić inne zebrane zioła? Zacznę eksperymentować. Też Was namawiam!

Składniki:

ok. 350-400 g mąki z płaskurki + mąka do podsypywania;
ok. 250 ml gorącej wody;
łyżeczka soli;
2-3 łyżki suszonej pokrzywy;
opcjonalnie przyprawy: kurkuma, pieprz, chili, zioła prowansalskie

Przygotowanie:

Przygotuj ciasto. Do miski wsyp mąkę, sól, przyprawy i wcześniej drobno zmieloną pokrzywę. Pokrzywę zmiel na proszek i na koniec przesyp przez sitko. W ten sposób uzyskany puder wsyp do mąki.

Zalej gorącą wodą i całość wymieszaj łyżką, by się nie oparzyć. Wyrabiaj ciasto jak na pierogi. W razie czego dodaj wody lub mąki.

Z uzyskanej masy wałkuj cienkie placki. Ustaw maksymalną moc palnika i postaw patelnię. Gdy patelnia będzie mocno nagrzana, zmniejsz grzanie o połowę. Połóż podpłomyk na suchej patelni i piecz po kilka minut z każdej strony. Dociskaj łyżką, by w miarę równomiernie się przyrumieniło. Gotowe podpłomyki będą bardzo chrupiące, ale możesz je przykryć ścierką kuchenną, to wtedy zmiękną. Miękkie podpłomyki możesz rolować, dodając ulubione nadzienie.

Podpłomyki wyszły idealne. Na pewno powtórzę ten przepis.

_______________________________________________________________________
Spodobał się artykuł? Uważasz, że inni powinni go przeczytać? Będzie mi miło, jeśli go udostępnisz lub skomentujesz,
dołączysz do mojego fanpage na Facebooku
dołączysz do obserwatorów na
Instagramie

17 myśli na temat “Podpłomyki z płaskurki z pokrzywą, które pokochacie

Dodaj komentarz