Hashimoto – przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy – jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. W normalnych warunkach układ immunologiczny chroni organizm przed zakażeniami. W tym przypadku, w wyniku nieprawidłowego pobudzenia układu immunologicznego, dochodzi do powstawania przeciwciał przeciwko własnej tarczycy. Powoduje to przewlekłe niebolesne zapalenie tarczycy, które powoli, latami niszczy ten gruczoł i prowadzi do zmniejszenia produkcji hormonów
Niedoczynność tarczycy to stan kliniczny, w którym występuje obniżony poziom hormonów tarczycy. Przyczyny niskiego poziomu hormonów tarczycy są różne i należą do nich między innymi: niedobór jodu, chirurgiczne usunięcie tarczycy, stosowanie leków hamujących pracę tarczycy, supresja (stłumienie) ze strony przysadki mózgowej lub uszkodzenie tarczycy na skutek chorób np. borelioza lub nieodpowiednia dieta.
W większości przypadków w takich krajach jak USA, Kanada i w większości krajów Europy, w których jod dodawany jest do soli, niedoczynność tarczycy spowodowana jest przez chorobę autoimmunologiczną Hashimoto. W zależności od źródła, uważa się, że w 90-95% przypadków niedoczynności tarczycy w krajach rozwiniętych, występuje Hashimoto.
Wiele osób uważa, że jeżeliby mieli Hashimoto to przecież lekarz by im o tym powiedział. Wyczytałam, że większość lekarzy nie przeprowadza testów w kierunku zdiagnozowania Hashimoto (?!). To jest skandal! Wiele osób zostało poinformowanych przez lekarza, że mają niedoczynność tarczycy. Że jak będą przyjmować leki, to wszystko będzie dobrze. (?!) Poraziła mnie informacja, że aż 9 na 10 przypadków niedoczynności tarczycy to Hashimoto, czyli bardzo poważna choroba autoimmunologiczna! Co gorsza, niezidentyfikowana diagnoza może prowadzić do wielu błędów, przez co chory może np. łykać antydepresanty na depresję, której nie ma. A wystarczyłoby przeprowadzić bardziej szczegółowe badania, trochę ponad to, co oferuje NFZ.
Niestety osoby z Hashimoto mogą nie wiedzieć o braku równowagi immunologicznej i nie wykorzystają szansy, aby ten proces zahamować i powstrzymać rozwój choroby.
Objawy wskazujące na Hashimoto lub niedoczynność tarczycy
Warto wykonać badania krwi lub USG tarczycy, jeśli powtarzają się następujące objawy:
przybieranie na wadze, niemożliwość schudnięcia nawet pomimo diety i ćwiczeń
brak apetytu rano, wilczy głód przed snem
niska temperatura ciała (poczucie zimna nawet gdy innym jest ciepło)
zimne dłonie i nogi
wyczerpanie po wysiłku, niska wytrzymałość
poczucie zmęczenia rano, po przespanej nocy
rozdrażnienie, zniecierpliwienie
brak motywacji, utrata zainteresowania
trudności z koncentracją
nadmierny niepokój
zmienność nastrojów
poczucie niedowartościowania, brak pewności siebie
utraty pamięci, mgła mózgu
włosy: wypadają, są suche, łamliwe, kruche
skóra: gruba, sucha i łuszcząca się
trądzik na twarzy, klatce piersiowej lub ramionach
ochrypły lub poważny głos
siniaki na ciele
obrzęk wokół oczu i twarzy
suchość ust
problemy z zajściem w ciążę, poronienia, bezpłodność
spadek sprawności seksualnej
nieregularna i bolesna menstruacja
bóle stawów i kości
obrzęk stóp
podatność na osteoporozę
zespół cieśni nadgarstka
sztywność, ból mięśni
częste infekcje
szum lub dzwonienie w uszach
nawracające zapalenia zatok
chrapanie
bezdech senny
potrzeba ziewnięcia, by się dotlenić
suchość oczu, wrażliwość na światło
zawroty głowy, regularne bóle głowy lub migreny
Najważniejsze testy na Hashimoto oraz interpretacja wyników
Jeżeli została zdiagnozowana niedoczynność tarczycy, powinny zostać dodatkowo przeprowadzone badania w kierunku Hashimoto. Oto najważniejsze z nich:
TSH – tyreotropina – hormon przysadki mózgowej. Przy obniżonym poziomie hormonów tarczycy, poziom TSH wzrasta i stymuluje produkcję hormonów. Przy dużej ilości hormonów tarczycy TSH obniża się i produkcja hormonów zostaje zahamowana.
W zaawansowanych przypadkach Hashimoto, a także w pierwotnej niedoczynności tarczycy spowodowanej innymi przyczynami poziom TSH będzie podwyższony. W chorobie Gravesa- Basedowa wynik TSH będzie niski. Zdarza się też, że u osób z Hashimoto, a także z niedoczynnością tarczycy pochodzenia centralnego, TSH będzie w normie.
Przeciwciała anty-TPO czyli przeciwciała skierowane przeciwko peroksydazie tarczycowej oraz przeciwciała anty-Tg czyli przeciwciała skierowane przeciwko tyreoglobulinie
U większości chorych na Hashimoto będzie występował jeden albo obydwa rodzaje przeciwciał. Osoby z chorobą Gravesa- Basedowa, rakiem tarczycy, mogą też mieć podwyższone przeciwciała anty- TPO, anty-TG czy też przeciwciała skierowane przeciwko receptorowi TSH.
Badanie USG tarczycy
Nie zawsze u osób z Hashimoto są wykrywalne przeciwciała i wtedy wykonanie badania ultrasonograficznego pomoże lekarzowi ustalić diagnozę.
Wolne T3 i Wolne T4 mierzą poziom aktywnych hormonów w organizmie. Kiedy ich poziom jest niski przy jednocześnie normalnym poziomie TSH może to oznaczać, że występuje rzadka postać niedoczynności tarczycy, zwana niedoczynnością tarczycy pochodzenia centralnego.
Atak immunologiczny na tarczycę rozpoczyna się na wiele lat przed wystąpieniem objawów niedoczynności tarczycy. Wczesne rozpoznanie choroby pozwoli zapobiec jej rozwojowi i niepotrzebnemu cierpieniu. Osoba może chorować na Hashimoto już wiele lat przed rozpoznaniem choroby i zastosowaniem leczenia.
W drugiej części postaram się opracować profilaktykę oraz jaką stosować dietę w przypadku niedoczynności tarczycy i Hashimoto.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł – podaj go dalej i polub moją stronę. Pomóż innym zapoznać się z tą tematyką.
Polecam przeczytać:
ŹRÓDŁA
https://www.healthfulelements.com/blog/2013/01/thrive-jen-sinkler
http://www.tarczycahashimoto.pl/blog/czy-masz-niedoczynnosc-tarczycy-czy-hashimoto-a-moze-jedno-i-drugie
http://www.pepsieliot.com/
Jedna z tych podstępnych chorób, która życie utrudnia. Mam znajomą, która się z nią zmaga i wiem, że bywa ciężko. Z chęcią przeczytam o tym, co zrobić, by sobie pomóc i pokażę znajomej 🙂
Napiszę więcej w II części 🙂
Super post, tak wiele napisane o Hashimoto, mnie męczy część z wymienionych objawów, ale endokrynolog stwierdził, że nic mi nie jest, mimo, że nie robił testu na Hashimoto, stwierdził, że nie trzeba…
Może warto pomęczyć doktora o te skierowania. To jest dramat.
Bardzo dobrze, że powstał taki wpis. Ciekawe, ile osób boryka się z problemem bez jednoczesnej pełnej świadomości na temat własnego schorzenia. Nigdy nie zrozumiem postępowania lekarzy, którzy świadomie wprowadzają w błąd lub po prostu wykazują ignorancję. Rozumiem istnienie pewnych ograniczeń refundacyjnych, ale przekaz, informacja nic nikogo nie kosztuje. Nawet jeśli co trzeci, piąty, dziesiąty pacjent zdecyduje się na dodatkowe badania (choćby na własny koszt), to chyba warto… Ręce mi opadają.
Wazna ciekawostka: znam osobiscie kilka osob ze stwierdzona choroba Hashimoto (wiekszosc kobiety). Wszystkie chudly zamiast tyc. Tez jestem b.szczupla i mam podejrzenie tej choroby
Masz rację, osoby z Hashimoto mogą mieć również takie objawy.
Chorowałam kilkanaście lat temu na nadczynność tarczycy, objawy nieco inne. Na szczęście już jest ok!
Warto robić pełne badania krwi co roku.
http://altealeszczynska.blog
1) Czy choroba występuje u obu płci?
2) Ile objawów z tej listy trzeba mieć, żeby mieć pewność (w miarę), że mamy Hashimoto?
Tak, dotyczy obu płci. Lista objawów jest dość wyczerpująca, ale chyba nie da się dokładnie oszacować, ile tych objawów musi wystąpić. Zależy od człowieka. Trzeba po prostu być czujnym i jeśli duża część objawów często występuje, lepiej przebadać tarczycę
Akurat już z tematem się spotkałam.
Już ponad rok leczę chorobę. Troszkę objawów, które wypisałaś mam, niektóre zanikają, niektóre się pojawiają.
Ale co, grunt to się nie poddawać i gnamy do przodu.
pozdrawiam i ślad obecności po sobie zostawiam.
Przykro mi czytać, że zmagasz się z chorobą. Mam nadzieję, że trochę pomogłam.
ta choroba jest okropna, jest cicha i nie daje o sobie bezposrednio znac. ja np. mialam problem z suchoscia pochwy i myslalam, ze to przez przeziebienie, a okzalo sie ze to nadczynnosc tarczycy. na szczescie teraz jetsem pod opieka lekarska i dodatkowo pomagam sobie zelem mucovagin z kwasem hialuronowym na objawy suchosci pochwy 🙂
Kiedy druga?
Już jest, proszę:) https://wegedroga.pl/dieta-w-hashimoto-czesc-ii/