Ilu ludzi, tyle pomysłów na zdrowie 🙂 Szczerze polecam pewną książkę, która zainspirowała mnie do napisania tego zestawienia: „Wylecz się sam – megadawki witamin” autorstwa Andrew W. Saul.
Stara prawda głosi, że jesteś tym, co jesz (a właściwie tym, co przyswajasz). Zmieniając tryb życia i nawyki żywieniowe, z wieloma chorobami można się uporać. Zdrowie jest tanie, ale choroba kosztuje fortunę.
Autor krok po kroku pokazuje, że większości chorób można uniknąć, a tych, które już są – wyleczyć, stosując terapie naturalne. Saul nie jest przeciwnikiem medycyny akademickiej. Podkreśla tylko, że to lekarz powinien pracować dla pacjenta, a nie odwrotnie.
Dr Saul przedstawia alternatywę wobec wszechobecnej farmakologii. Omawia i popiera badaniami oraz przykładami przypadki osób wyleczonych z powszechnych chorób, często uważanych za „nieuleczalne”. Sekret tkwi w podaniu uderzającej dawki witamin. Witamin – tylko i aż.
Oto 10 zasad naturalnej terapii – czyli jak prostymi metodami cieszyć się zdrowiem:
Zasada 1:
Odpowiednio dobrany pokarm – leczy. Większość chorób wynika z nieprawidłowego odżywiania się. Dotyczy to zarówno chorób przewlekłych, jak i wirusowych i bakteryjnych.
Zasada 2:
Ekonomiczne podejście do zakupów – zwykle ceny marketowych produktów spożywczych, tych wysoko przetworzonych, są odwrotnie proporcjonalnie do ich wartości odżywczej. Z kolei np. darmowe grzyby, owoce zebrane w lesie, bądź zioła lub warzywa z własnego ogródka albo strączki czy brązowy ryż – ich ceny też są odwrotnie proporcjonalne do jakości. Wniosek: samodzielnie przygotowane jedzenie jest zdrowsze i tańsze.
Zasada 3:
„Leczenie” chorego organizmu lekami to jak czyszczenie zanieczyszczonego jeziora trucizną – maskowanie przyczyn trapiących dolegliwości jest błędnym działaniem, nie służy niczemu dobremu i jest dobre na krótką metę. Podstawą przywracania zdrowia powinno być odpowiednie odżywianie, a nie leczenie farmakologiczne. Wszystkie nasze komórki składają się z tego, co jemy i pijemy. Żadna z nich nie składa się z leków.
Zasada 4:
Owoce i warzywa pryskane chemią i toksycznymi środkami ochrony roślin są dobre dla korporacji, a nie dla nas. Kupno organicznych warzyw i owoców to najlepszy wybór. Jeszcze lepszy – własny warzywniak. Wiele na ten temat pisałam, zachęcam do przeczytania artykułu na temat rolnictwa ekologicznego.
Zasada 5:
Zaledwie jedna witamina potrafi zwalczyć wiele chorób. Zaledwie niedobór jednej witaminy może spowodować wiele chorób.
Zasada 6:
Witaminoterapia – witaminy mogą działać jak leki, jednak leki nigdy nie działają jak witaminy. Tempo powrotu do zdrowia jest proporcjonalne do wysokości podanej dawki witaminy. Terapia witaminowa (wysokimi dawkami witamin) jest niedroga, skuteczna i bezpieczna.
Zasada 7:
Częste, odpowiednio podzielone dawki witamin rozpuszczalnych w wodzie, takich jak np. B i C – jest bardziej skuteczne. Witamina C może zastąpić antybiotyki, leki antyhistaminowe, środki przeciwgorączkowe, antytoksyny i leki przeciwwirusowe.
Zasada 8:
Poziom poprawy zdrowia jest proporcjonalny do włożonego wysiłku. Nie musisz od razu wywracać swojego życia do góry nogami, nie musisz od razu decydować się na idealny styl życia… ważne, że chcesz zacząć … i nie zaszkodzi spróbować!
Zasada 9:
Naucz się wyłapywać zmanipulowane informacje niezgodne z prawdą. Dużo czytaj, zdobywaj wartościową wiedzę. Nieprawdziwe informacje rozpowszechnia nie tylko koncern farmaceutyczny, ale niestety również osoby zajmujące się naturalnym leczeniem (np. dystrybutorzy witamin i suplementów). Do wszelkich „nowinek” podchodź w sposób naukowy.
Zasada 10:
Posty, dieta wegetariańska i jej warianty, stosowanie suplementów diety, uprawianie sportu oraz inne niefarmaceutyczne metody przetrwały próbę czasu, podobnie jak teorie Einsteina. Wartościowa wiedza na temat zdrowia nie przeterminuje się nawet za sto lat. To, co prawdziwe i skuteczne, nigdy nie stanie się nieaktualne.
_______________________________________________________________________
Spodobał się artykuł? Uważasz, że inni powinni go przeczytać? Będzie mi miło, jeśli go udostępnisz lub skomentujesz,
dołączysz do mojego fanpage na Facebooku
dołączysz do obserwatorów na Instagramie
Opracowanie na podstawie książki: „Wylecz się sam – megadawki witamin” – Andrew W. Saul.
Przeczytaj jeszcze:
Witaminy z grupy B, ich wpływ na zdrowie oraz wegetariańskie źródła występowania.
Zdrowa dieta to podstawa, unikanie konserwantów i medycyna naturalna. To taki mój sposób na zdrowie.
Podoba mi się ta filozofia – zdrowy styl życia i rzetelniejsza selekcja produktów żywnościowych to najlepsze lekarstwo dla organizmu, które warto brać przez całe życie.
Wiadomo, że swojskie najlepsze 🙂 ale niestety nie zawsze jest na to możliwość – szczególnie w dużym mieście! Podpisuję się obiema rękoma pod punktem 9!!! Nie dajmy się omamić korporacjom i ich marketingowym sztuczkom…
Ja polecam CBD … więcej dowiecie się tu https://konopiafarmacja.pl/blog.html
Dzięki!
Odpowiednio dobrana dieta to podstawa naszego funkcjonowania. Nie zwracając szczególnej uwagi na to co jemy albo po prostu jedząc co popadnie sami prosimy się o problemy.
Teorie medycyny naturalnej faktycznie brzmią fantastycznie. Szkoda tylko, że wiele osób utożsamia MEDYCYNĘ AKADEMICKĄ wyłącznie z farmakoterapią, kiedy absolutnie tak nie jest!!! Zasady zdrowego stylu życia, promowanie ruchu, unikanie nadmiernej suplementacji wszystkim czym tylko można zamiast spożywania warzyw i owoców, unikanie żywności śmieciowej, zaprzestanie palenia papierosów, nadużywania alkoholu itp. itd….to tylko kilka zasad PROFILAKTYKI, bądź jak kto woli PREWENCJI. I nie jest to nic odkrywczego. Medycyn akademicka nigdy nie negowała naturalnych metod wspomagania zdrowia, jednak są choroby, których bez chociażby antybiotykoterapii nie wyleczymy. I nie są to hasła reklamowe koncernów farmaceutycznych ale stulecia badań i obserwacji, dzięki którym dziś średnia długość życia tak bardzo się wydłużyła. Pozdrawiam 🙂
Medycyna akademicka w moim odczuciu zasłużyła sobie, by ją kojarzyć z farmakoterapią. Przecież tak jest. Jak jesteś chora, to lekarz najpierw przepisuje Ci piguły. On nie ma czasu na rozkminianie Twojego stylu życia, co jesz, czego nie jesz, masz nałogi czy nie, zażywasz sportu czy nie itp. – masówka. Nie uważam, że medycyna akademicka nie jest potrzebna. Szczególnie ważne jest ratownictwo medyczne, chirurgia, stomatologia i inne, które teraz nie przychodzą mi do głowy. Szanuję wiedzę wykształconych doktorów, którzy współpracują z pacjentem. Ideałem by było, gdyby lekarze podchodzili do leczenia holistycznie, wspierali się wiedzą naszych prababek – zielarek. Nawet wolę nie myśleć, czy lekarze są kupieni przez koncerny farmaceutyczne czy nie. Wolę wierzyć, że kochają ludzi i pragną ich zdrowia…
Zdrowe żywienie i rozumienie swojego organizmu tak. Jednak nie do końca zgadzam się z wszystkimi 10 zasadami. Medycyna to jednak obszerna nauka, która jak wszystko ma swoje wady ale ma więcej zalet.
Jesteśmy manipulowani na każdy kroku tak jak piszesz… niestety często szukamy prawdziwych informacji również w internecie, gdzie poddajemy się kolejnym manipulacjom…
Trzeba wiedzieć, gdzie szukać PRAWDZIWYCH informacji, a niestety niewiele z nas wie jak do nich dotrzeć.
Z takich domowych i naturalnych sposobów to u mnie na problemy żołądkowe i jelitowe fenomenalnie działa mięta. Mega dobre samopoczucie po niej, naprawdę wracałem dzięki niej do żywych. MEGA! 🙂
Nie planuję przechodzić na dietę wegetariańską, ani tym bardziej wegańską, ale nie mogę się nie zgodzić, z większością zasad, które tutaj opisałaś. Powinniśmy wszyscy bardziej cenić jakość niż ilość żywności i stawiać na naturalne produkty. Pozdrawiam serdecznie!
Niedobór jednej witaminy może spowodować chorobę… A teraz moda na eliminowanie wielu produktów, bez namysłu czym zastąpić, to co eliminujemy
Zaciekawiła mnie ta książka. Również jestem zwolenniczką tego co naturalne i uważam, że głównie na tym powinniśmy opierać naszą dietę. Nie bez podstawy używa się stwierdzenia „jesteś tym co jesz” 🙂
Zgadzam się całkowicie z Twoim postem! I staram się omijać leki jak mogę i po prostu słucham swojego ciała 🙂