9 sposobów jak ogarnąć chaos informacyjny wobec doniesień dotyczących witamin

Share Button

Temat witamin wymusza pewne pytania i owszem, jest kontrowersyjny. Najwięcej emocji wywołują chyba takie zagadnienia:

  1. Leczenie witaminą C poważnych chorób
  2. Czy witaminy można przedawkować i jakie są skutki hiperwitaminozy?
  3. Czy to istotne, jakie przyjmujemy witaminy, syntetyczne czy naturalne?

Przeszukując sieć znów oczywiście się rozczarowałam. Same banały. Odnoszę też wrażenie, że ludzie są zagubieni w gąszczu sprzecznych informacji. Czy poniższe przykładowe wątpliwości nie brzmią znajomo? 

„Słyszałem, że witamina C powoduje tworzenie się kamieni nerkowych”

„Podobno od przedawkowania witamin można umrzeć”

„Witaminy owszem, ale tylko w postaci naturalnej”

„A co z syntetycznymi? Brać czy trzymać się z daleka?”

 

przeczytaj jeszcze o 10 zasadach naturalnych terapii

Chciałam napisać artykuł o protokole naturalnego leczenia stwardnienia rozsianego wysokimi dawkami witamin, ale dotarło do mnie, że najpierw trzeba uporać się z tym:

  1. Jakie są podstawy naukowe, by zaufać witaminoterapii?
  2. Komu pomogła terapia witaminami, są na to świadectwa?
  3. Skoro leczenie wysokimi dawkami witamin jest takie skuteczne (i tanie), to dlaczego lekarze nie rozpowszechniają tej wiedzy?

Oczywiście zebranie odpowiedzi na te przykładowe pytania wymaga sporego nakładu czasu.  Ale myślę, że warto się tym zająć. Każdy z nas odpowiedzialny jest za własne zdrowie i nie usprawiedliwia nas niewiedza.

Oto 9 sposobów jak sobie poradzić z wykrywaniem przekłamywanych informacji na tematy związanych z witaminami.

1.Sprawdzaj źródła informacji, podanych w artykule.

A może nie podano żadnych źródeł? Sprawdź, czy zawarte informacje to nie są puste slogany pisane na czyjeś zamówienie. A może pod koniec artykułu wstawiono stockowe zdjęcie fikcyjnego lekarza w białym fartuchu, który poleca produkt ABC?

 

2.Przeanalizuj wyniki badań

Co dokładnie zbadano i w jaki sposób? Czy są to wyniki klinicznych badań na ludziach, a może na zwierzętach? A może tylko badania przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych, in vitro.

 

3.Sprawdzaj, kto jest sponsorem badań.

Informacji na temat sponsorów należy szukać pod koniec raportu w sekcji poświęconej podziękowaniom.

 

4.Sprawdzaj dawki

Zacytuję: „Lektura raportów z badań, w których badana dawka witaminy C jest mniejsza niż 2000 mg na dzień, to strata czasu. Lektura raportów z badań, w których badana dawka witaminy E jest mniejsza niż 400 jednostek międzynarodowych, to strata czasu. Lektura raportów z badań, w których badana dawka witaminy niacyny jest mniejsza niż 1000 mg dziennie, to… tak strata czasu.” – Andrew W. Saul – Wylecz się sam. Megadawki witamin.

 

5.Sprawdź czy w badaniach użyto witaminy syntetycznej czy naturalnej?

Na przykład testy syntetycznego beta-karotenu lub syntetycznej witaminy E są kompletnie bezużyteczne.

 

6.Linus Pauling – noblista z dziedziny chemii odkrył, że…

…jedną ze skutecznych metod leczenia jest podanie dużej dawki witaminy C, nawet 1000 razy większej niż ustalone RDA. Stosuj zasadę Paulinga: czytaj pełny raport badań i sam interpretuj zgromadzone w nim dane. Nie polegaj na streszczeniach i wnioskach autorów.

 

7.Ostrożnie podchodź do wypowiedzi autorów, którzy uważają, że…

…wszystkie potrzebne witaminy przyjmujemy z pożywieniem albo że stosowanie wysokich dawek witamin nie ma naukowych podstaw.

 

8.Uważaj na umieszczone pod artykułami przesadnie ostrożne zalecenia typu:

“Polegaj wyłącznie na zrównoważonej diecie” lub “jeśli musisz przyjmować witaminy, nie przekraczaj RDA”.

 

9. Czytaj medialne doniesienia wspak.

Cytuję: “Im więcej nagłówków krzyczy na temat konkretnego badania, tym mniejsza szansa, że ten drażliwy, nacechowany politycznie temat został zbadany lub przedstawiony w obiektywny sposób. Przykładem może być fakt, że nowe leki trafiają na pierwsze strony gazet jako nowi bohaterowie, a witaminy pojawiają się na nich głównie w charakterze publicznych wrogów. Pamiętaj więc, że medialnie głośne badania są zazwyczaj po prostu słabe, a prawdziwe cenne teksty nie straszą ludzi, lecz pomagają im wyzdrowieć.” – Andrew W. Saul – Wylecz się sam. Megadawki witamin.

 

Zachęcam do samodzielnych poszukiwań, zbierania danych, przetwarzania ich i wyciągania wniosków 🙂 Temat witamin i witaminoterapii jest tak ciekawy i obiecujący, chciałabym poświęcić mu dalsze rozdziały.

W kolejnym artykule postaram się zrobić zestawienie porównawcze witamin syntetycznych a naturalnych.

_______________________________________________________________________
Spodobał się artykuł? Uważasz, że inni powinni go przeczytać? Będzie mi miło, jeśli go udostępnisz lub skomentujesz,
dołączysz do mojego fanpage na Facebooku
dołączysz do obserwatorów na
Instagramie

Źródło:

Andrew W. Saul – Wylecz się sam. Megadawki witamin.

13 myśli na temat “9 sposobów jak ogarnąć chaos informacyjny wobec doniesień dotyczących witamin

  1. Zgadzam się, że zdrowy rozsądek jest najważniejszy! Wiem, że są specjaliści, którzy prowadzą sponsorowane badania i zdarza się im, co kilka lat zmieniać punkt widzenia.

  2. Ciekawe podejście do wpisu. Faktycznie istnieje wiele opinii, każda niby sprawdzona ale każdy mówi co innego. Do tego dodajmy jeszcze spisek koncernów farmaceutycznych i pogubienie się gotowe. Ja tak mam z witaminą C i leczeniem polio, nowotworów. Niby udało mi się dotrzeć do źródeł ale to nadal mało rzetelne i zostaję z niczym.

  3. Ja przy tego rodzaju suplementach zawsze patrzę, czy jedna witamina może łączyć się z drugą i czy nie jest jej za dużo gdzieś. Mimo tego, zawsze jestem ostrożna, bo już raz się strułam 🙂

  4. Niestety taki chaos dotyczy nie tylko tego tematu. Praktycznie w każdym jesteśmy zalewani sprzecznymi informacjami. Ważne aby sięgać do źródeł, sprawdzonych materiałów i samemu wyciągać wnioski.

Dodaj komentarz