Zakażenia koronawirusami (ciężki ostry zespół oddechowy – SARS) i kilka słów od siebie

Share Button

Bardzo dawno do Was nie pisałam, a było to spowodowane kilkoma wydarzeniami. Styczeń zaczął się bardzo pracowicie. Intensywnie pracowałam nad pewnym dużym projektem, którego owocami lada moment będę mogła się podzielić. Niech na razie będzie to top-secret, ale pozostańcie czujni. Uczucia radości z efektów mojej pracy mimo wszystko spowijają ciemne mgły ponurych wydarzeń. 21.02.2020 w wieku 25 lat zginął w Tatrach Dominik Socha, wspaniały człowiek gór. Przez dłuższy czas odczuwałam stan żałoby i powagi. Zresztą do tej pory, nawet pisząc ten artykuł, słucham Nokturnów Chopina, kompozycje te oddają mój obecny stan ducha. Do tego jeszcze to, co się aktualnie dzieje w Polsce i na świecie, także nie poprawia nastroju. Zobaczcie, jaka piękna wiosna idzie, a tu czeka nas batalia z koronawirusem i jego możliwymi następstwami gospodarczymi.

Pod względem politycznym ujęłam temat tego wirusa w artykule dla portalu ZDROWIE Bez Leków, KLIK: Koronawirus SARS-Cov-2 (COVID-19). Fakty.

A dziś na blogu skupię się bardziej na medycznym aspekcie koronawirusów. Doprecyzowując, ten konkretny, aktualnie nas gnębiący nazywa się SARS-Cov-2 i wywołuje chorobę COVID-19 (corona-virus-disease-2019) – nazwa wiele wyjaśnia. Ale czym są te koronawirusy? O tym w dzisiejszym artykule.

Ciężki ostry zespół oddechowy (severe acute respiratory syndrome – SARS)

To choroba zakaźna o cechach zapalenia płuc, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV, którego prekursorem jest wirus bytujący wśród małych zwierząt azjatyckich, których mięso jest sprzedawane na targach mięsnych, głównie w Chinach. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową w czasie bliskiego kontaktu z chorym.  Okres między zakażeniem a wystąpieniem pierwszych objawów wynosi od 2 do 10 dni.

Objawy

U niemal 100% przypadków chorych pierwszym objawem jest gorączka, a pozostałe objawy, które mogą wystąpić to: kaszel, bóle mięśni, dreszcze , ból głowy lub biegunka. Wśród osób o obniżonej odporności i dzieci objawy są mniej nasilone.

Podstawowe cechy SARS

  • Gorączka powyżej 38°C oraz objawy, które niekoniecznie muszą wystąpić wszystkie na raz: kaszel, duszność, trudności w oddychaniu, niedotlenienie.
  • Zacienienia (cienie) w RTG klatki piersiowej. W dolnych częściach płuc u 80% chorych pacjentów badania radiologiczne wykazały zmiany zagęszczeń pęcherzykowych. Badania można potwierdzić tomografem, gdyż rentgen może nie wychwycić wszystkich zmian.
  • Brak poprawy po zastosowanej antybiotykoterapii.
  • Wzrost AST i ALT w surowicy oraz/lub zmniejszenie liczby limfocytów we krwi obwodowej poniżej 1000/μl.
  • Molekularne lub serologiczne potwierdzenie zakażenia wirusem SARS-CoV. Co to oznacza? Metody molekularne to na przykład wymaz z nosogardła lub pobranie próbki kału czy moczu. Serologiczne potwierdzenie zakażenia wirusem ma ograniczoną wartość kliniczną, ponieważ przeciwciała można wykryć dopiero po upływie 10-28 dni od wystąpienia gorączki.
  • Kontakt/podejrzenie kontaktu z osobą chorą na SARS, podróż do rejonów o dużym ryzyku zachorowania lub kontakt z zakażonym materiałem.

 

Leczenie

W zwalczaniu koronawirusów stosuje się leczenie objawowe, tlenoterapię lub wentylację mechaniczną płuc. Próbowano stosować leki przeciwwirusowe takie jak: rybawirynę, rytonawir lub lopinawir. Stosowano także interferony i glikokortykosteroidy. Uważa się, że podawanie metyloprednizolonu 1000-2000 mg/d sprawdza się w ciężkiej, postępującej postaci choroby. Obserwowano poprawę po dożylnym podaniu przeciwciał z surowicy osób wyleczonych. Dotąd nie wynaleziono szczepionki na ten wirus.

MERS CoV

Drugim ze znanych koronawirusów jest bliskowschodni zespół oddechowy (Middle East respiratory syndrome – MERS). Przypuszcza się, że rezerwuarem wirusa są wielbłądy. Pierwszy przypadek wirusa MERS odnotowano na terenie Półwyspu Arabskiego. MERS CoV jest mniej zaraźliwy niż SARS CoV, lecz śmiertelność MERS jest większa (ok. 35% przypadków).

To tyle na razie. Bądźcie zdrowi.

 

Źródło:

“Interna Szczeklika”; pod redakcją dr n. med. Piotra Gajewskiego, Kraków 2018.

_______________________________________________________________
Spodobał się artykuł? Uważasz, że inni powinni go przeczytać? Będzie mi miło, jeśli go udostępnisz lub skomentujesz,
dołączysz do mojego fanpage na Facebooku
dołączysz do obserwatorów na Instagramie

10 myśli na temat “Zakażenia koronawirusami (ciężki ostry zespół oddechowy – SARS) i kilka słów od siebie

  1. Ja totalnie wyłączyłem wszystkie media. Dość już mam fake newsów, dezinformacji i nakręcania paniki. Starczy WHO i Ministerstwo Zdrowia na twitterze.

  2. Temat wirusa jest chyba wszędzie, najbardziej nas dotknął, choć nie wiedziałam tylu szczegółów, a w sumie lubię wiedzieć co się dzieje

  3. Odkąd zaczęła się cała sytuacja mam w sobie niesamowity spokój i zaufanie. Czuję, że coś się zmienia. Wcześniej pożary w Australii, teraz to. Spokój rodzi spokój. Wierzę, że ta sytuacja wzmocni ludzkość i planetę. Znam objawy z innych artykułów i wiem, że właśnie teraz jeśli wcześniej nie dbałeś o Siebie jest moment na holistyczne zadbanie o ciało i ducha. Życzę nam wszystkim zdrowia i spokoju.

Dodaj komentarz