Robimy naturalne mydło

Share Button

Jak powiada jedna z zasad Ajurwedy: niech Twój kosmetyk będzie Twoim pokarmem, a Twój pokarm kosmetykiem”. A przynajmniej niech Twój kosmetyk choć w większej części będzie jadalny.

Samodzielne wykonanie własnego naturalnego kosmetyku to spora satysfakcja. Ostatnio na studiach mieliśmy warsztaty, podczas których zrobiłam sobie mydło i krem do twarzy.

Wykonanie takiego kosmetyku wymaga wprawy, doświadczenia i precyzji, dlatego warto uczyć się na małych próbkach. Ale coś z tego na pewno wyjdzie 🙂

Poniżej przygotowałam krótki instruktaż jak samemu zrobić mydło.

Upewnij się, że masz wszystkie produkty i narzędzia.

Będziesz potrzebować bazę glicerynową, którą trzeba będzie posiekać na drobne kawałki dla łatwiejszego roztopienia. Ukrój tyle, ile potrzebujesz.

Garnek z gorącą wodą nieprzekraczającą 70°C oraz naczynie ze stali nierdzewnej lub z hartowanego szkła.

Szklane lub plastikowe mieszadełko, naczynie do mieszania, nóż

Plastikowe lub silikonowe foremki, termometr

Olejki eteryczne, naturalne barwniki. Przykładowe: olej z rokitnika da kolor pomarańczowy, spirulina kolor zielony, a glinka czerwona – czerwony

Dodatki: wysuszone płatki nagietka lub chabra.

 

Stop bazę glicerynową. Możesz zrobić kąpiel wodną. Do garnka z gorącą wodą włóż naczynie z hartowanego szkła lub stali nierdzewnej. Do naczynia dodaj pokruszoną wcześniej bazę glicerynową i mieszaj, aż się stopi. Nie przesadzaj ze zbyt wysoką temperaturą (nie przekraczaj 70°C)

Teraz fajna część. Puszczasz wodze fantazji, uwalniasz kreatywność i wybierasz składniki do mydła. Na tym etapie projektujesz kolor, zapach i kształt mydła.

 

Teraz spryskaj plastikowe lub silikonowe formy alkoholem

 

Możesz na dno posypać ususzonych płatków kwiecia lub płatków owsianych

 

Jeszcze ciepłą masę glicerynową energicznie mieszamy. Nie może zastygnąć. Można dodać maku jako elementu peelingującego.

 

Dodaj naturalny barwnik. Jako fanka rokitnika dodałam tenże olej

 

No i olejek eteryczny – parę kropli

 

Zalewamy formy i czekamy, aż stężeje

 

Można jeszcze płynne mydła posypać płatkami kwiatów

 

Mydła szybko tężeją. Na koniec wyciągamy je nożem.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł – podaj go dalej i polub moją stronę. Pomóż innym zapoznać się z tą tematyką.

15 myśli na temat “Robimy naturalne mydło

  1. Ale super! Sama bym sobie zrobiła takie naturalne mydełko 😉 Kiedyś na zajęciach w Humanitarium robiłam tylko krem do rąk, ale i tak było super. Mam nadzieję, że na studiach też będę miała takie zajęcia 😀

Dodaj komentarz