Olej z głogu dla Twojego serca

Share Button

Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek mieszankę ziołową na serce bez udziału głogu. Roślina ta jest na stałe wpisana w fitoterapii kardiologicznej. Głóg działa rozkurczająco na mięśnie gładkie, znosi stany skurczowe jelit, dróg moczowych, macicy, naczyń krwionośnych, w tym również naczyń wieńcowych, odżywiających serce oraz naczyń transportujących krew do mózgu. Dlatego preparaty głogu są korzystne dla ludzi z chorobą wieńcową, nadciśnieniem tętniczym oraz zaburzeniami ukrwienia mózgu.

Wskazania lecznicze:

choroby serca, nadciśnienie tętnicze, stany niepokoju

Głóg szczególnie wskazany jest u chorych z tzw. sercem płucnym (chorobą serca, która rozwinęła się wskutek choroby płuc). Wykorzystany jest też w leczeniu zaburzeń rytmu serca, kołatania serca występującego w stanach nadmiernego napięcia nerwowego. Ma działanie uspokajające i choć jest ono o połowę słabsze od waleriany, to jednak równie cenne.

Wspomaga leczenie zaburzeń pracy serca spowodowanych nadczynnością tarczycy oraz zaburzeń sercowych u kobiet w okresie przekwitania.

Herbata z głogu pomaga w przypadku dolegliwości układu pokarmowego, takich jak niestrawność, biegunka czy ból brzucha. Może także przynosić ulgę w bólach stawowych i kostnych, a także w nerwobólach.

Substancje lecznicze:

W Polsce najpowszechniejsze są dwa gatunki: jednoszyjkowy (Crataegus monogyna) i dwuszyjkowy (Crataegus oxyacantha), oba mają równorzędne właściwości lecznicze. Surowcami leczniczymi są kwiaty, liście i owoce.

Poniższe grafiki są syntezą tego, co potrafi głóg w synergii z innymi ziołami:

Co można przygotować z kwiatów i owoców głogu:

Napar: 1 łyżkę rozdrobnionego surowca zalej 1 szklanką wrzącej wody, odstaw na 20-30 minut pod przykryciem, przecedź. Dodaj miód gryczany lub wrzosowy (dobre przy zaburzeniach pracy serca), wypij w dwóch porcjach w ciągu dnia. Stosuj regularnie przez minimum 3 miesiące.

Odwar:  1 łyżkę rozdrobnionych owoców zalej 1 szklanką wody, zagotowuj. Gotuj 3-5 minut, odstaw na 30 minut pod przykryciem, przecedź przez sito, dodaj miód do smaku. Pij 1-2 razy       dziennie po 1 szklance odwaru.

Intrakt: 100 g świeżych rozdrobnionych kwiatów lub owoców zalej 500 g gorącego alkoholu 30-40%, odstaw minimum na 2 tygodnie, przecedź, dodaj miód. Zażywaj 1-2 razy dziennie po 1 łyżce. Stosuj minimum przez 3 miesiące.

Nalewkę: 100 g świeżego lub suchego surowca na 300 g ciepłego alkoholu 40% – 1-2 razy dziennie po 5-10 ml. Można wymieszać z miodem w proporcji 1:1.

Olej tłoczony na zimno z kwiatów i owoców: 1 łyżeczka 3 razy dziennie po posiłku.

 

Z tym olejem głogowym to jest ciekawa sprawa.  Jakkolwiek olej z dzikiej róży lub olej z rokitnika bez problemu kupimy w wielu sklepach zielarskich, tak olej z głogu, ku mojemu zaskoczeniu, oferuje tylko internetowy sklep www.proaktiv.pl.

Dlaczego warto zainteresować się formą oleju? Olej z głogu jest cenny dla naszego zdrowia nie tylko dlatego, że jest bogaty w wartościowe fitoskładniki. Olej jest nierafinowany i tłoczony na zimno, więc przyjmując taki olej mamy pewność, że wysoka temperatura nie zniszczyła jego unikalnych składników. Także jedzenie głogu prosto z krzaczka jest dobrym pomysłem, gdyż w ten sposób dostarczymy organizmowi gotową pigułkę zdrowia.

Olej z głogu stosuj jako suplement wspierający pracę serca i układ nerwowy. Warto po niego sięgnąć w okresach wzmożonego napięcia nerwowego i stanach łatwego męczenia się.

Zaleca się go spożywać 3 razy dziennie, po posiłku po jednej łyżeczce.

Partner wpisu:

_______________________________________________________________________
Spodobał się artykuł? Uważasz, że inni powinni go przeczytać? Będzie mi miło, jeśli go udostępnisz lub skomentujesz,
dołączysz do mojego fanpage na Facebooku
dołączysz do obserwatorów na
Instagramie

Źródła:
ziołoweherbarium.pl
rozanski.li

Przeczytaj jeszcze:

Dlaczego warto mieć w domu olej rokitnikowy – właściwości lecznicze rokitnika superfood

Bądź piękna dzięki olejowi z dzikiej róży

Zjadła filiżankę pestek z arbuza i wtedy… – o leczniczych walorach oleju z pestek z arbuza

Olej z głogu dla Twojego serca

Czarny skarb, który wyleczy wszystko, za wyjątkiem śmierci – o niezwykłych walorach oleju z czarnuszki

16 myśli na temat “Olej z głogu dla Twojego serca

Dodaj komentarz