O czym mówią sny, jak je interpretować i dlaczego śnimy koszmary?

Zawsze fascynowały mnie sny. Najbardziej te artystyczne lub fabularne, podróżnicze. Złote, kolorowe miasta, egzotyczne targi. Oczywiście najlepsze sny to takie, po których człowiek wstaje odprężony i pełen wigoru. Niestety zdarzają się sny złe, a nawet przyplącze się jakiś koszmar.

Nie bagatelizuję znaczenia snów, spychając je na margines przypadkowej fizjologii, ale też nie wertuję stron z internetowymi sennikami. Nie wierzę, że jeśli przyśnią się wypadające zęby, to ktoś bliski umrze. Przyglądam się snom i poddaję analizie pod kątem przeżytych zdarzeń i emocji. Traktuję sny jako wskazówkę.

Dobrze Sigmunt Freud to ujął: sen jest spełnieniem irracjonalnych namiętności stłumionych podczas naszego życia na jawie”.  Tłumimy to, co jest dla nas bolesne, nieprzyjemne. Frustrację spychamy do podświadomości i w ten sposób można jakoś przeżyć dzień. Jednak nieprzepracowane treści wracają do nas w snach.  I to w nich często znajdziemy odpowiedzi.

Sny o katastrofach, wojnach lub uciekaniu czy byciu atakowanym mogą mieć źródło w „podświadomości zbiorowej”. Tam, według Carla Junga, mieści się historia ludzkości, jej mądrość, wspólne ludzkie doświadczenia. Teoria zbiorowej podświadomości tłumaczyła, dlaczego w różnych epokach, odrębnych, często niezależnych od siebie kulturach, powracają te same symbole, uniwersalne archetypy. Tak więc sny o ucieczce przed czymś, co nas goni, może być pozostałością po czasach, w których żyliśmy w jaskiniach i nawet podczas snu trzeba było zachować czujność.

Zwykle ludzie śnią o podobnych sprawach. Jeśli sny powtarzają się, warto się im przyjrzeć, podjąć próbę interpretacji. Być może są sytuacje stresowe z dnia codziennego, którymi warto się zająć, bądź konflikty czy nieprzyjemne zdarzenia. Kryzys? A być może w organizmie zaczyna kiełkować jakaś choroba?

Zły sen a koszmar

Złe sny śnią się niemal wszystkim i najczęściej symbolika snów jest podobna. A to dokądś się spóźniamy, uciekamy przed kimś albo spadamy w dół. Lub próbujemy biec, ale grzęźniemy i nie potrafimy zrobić kroku.

Koszmar w odróżnieniu od złego snu polega na charakterystycznym, gwałtownym przebudzeniu. Najczęściej występujące koszmary to te o podłożu fizjologicznym, mające charakter tymczasowy, wywołany przez silny stres. Koszmar może się pojawić po obejrzeniu horroru przed pójściem spać lub po zjedzeniu ciężkostrawnej kolacji. Koszmary fizjologiczne może wywołać gorączka, nadmierne spożycie alkoholu, skutki uboczne spożycia leków lub bezdech nocny. Koszmary gwałtownie wybudzają nas, sygnalizując zagrożenie dla zdrowia.

W aspekcie psychologicznym koszmary mogą być oznaką nadchodzącego załamania, kryzysu. Jeśli koszmary lub złe sny często się powtarzają, warto je przeanalizować. Zastanowić się nad swoim życiem, a także nad ostatnimi zdarzeniami.

 

Oto najczęstsze motywy złych snów lub koszmarów:

Śmierć

Ma znaczenie pozytywne. Śmierć we śnie oznacza koniec pewnego etapu w naszym życiu. Symbolika ta oznacza początek czegoś nowego, rozwój. Jeśli śni nam się czyjaś śmierć, może to oznaczać chęć zerwania z tą osobą więzi.

 

Choroba

Jeśli śnimy, że jesteśmy poważnie chorzy, może to być znak, że coś rzeczywiście zaczyna się dziać w naszym organizmie. Częściej jednak jest to wyraz naszych wewnętrznych konfliktów i wskazówka, że powinniśmy odszukać spokój. Część ciała, która choruje, może również podpowiadać kierunek interpretacji.

 

Wypadanie włosów, zębów

Zęby w snach symbolizują nasze biologiczne i materialne potrzeby, energię i kreatywność. Ich utrata może oznaczać, że aktualnie znajdujemy się w stanie wyczerpania, bezradności albo zagłuszamy swoje pragnienia lub siły twórcze.

Zęby są też symbolem naszego zewnętrznego wizerunku,  prezencji, społecznej maski. Jeśli je tracimy, może to oznaczać, że bardzo się przejmujemy, jak jesteśmy odbierani przez otoczenie. Wypadające zęby to także objaw lęku przed starzeniem.

Podobnie tłumaczy się wypadanie włosów, łysienie w snach– albo jest to lęk przed rzeczywistym wyłysieniem, albo przed pojawieniem się objawów starzenia.

 

Uciekanie, bycie atakowanym

Te motywy to pozostałość po dawnych czasach, kiedy człowiek musiał zachować czujność. Dziś uciekanie jest najczęściej wyrazem stresu w prawdziwym życiu i unikania konfrontacji.

Dodatkowo, jeśli uciekając masz nogi jak z waty albo Twoje ruchy są spowolnione, to może mówić wiele o tym, jak reagujesz w prawdziwym życiu – w razie problemu nie działasz skutecznie, tylko dajesz się osłabić stresowi. To samo, gdy nie możesz przemówić albo krzyczeć.

 

Spadanie, upadek z wysokości

Sen, który najczęściej kończy się na sekundę przed tym, zanim dotkniemy ziemi. Zdarza się, że jego przyczyny są fizjologiczne – podczas snu nagle spada nam ciśnienie krwi, albo mózg jest niedokrwiony. Dlatego jeśli te sny się powtarzają, warto się przebadać pod kątem serca i układu krążenia.

Czasami długie spadanie oznacza rzeczywiste straty, jakie poniesiemy, częściej jednak symbolizuje rozczarowujące pozbycie się złudzeń – to jak zejście na ziemię z obłoków, tyle że w bardziej gwałtownym i bolesnym wydaniu.

 

Winda, schody, wspinaczka

Wjeżdżanie lub zjeżdżanie windą, wchodzenie lub schodzenie po schodach, czy wspinanie się po górach symbolizuje  zmianę poziomów. Jeśli kierujemy się w górę, oznacza to rozwój, nasze ambicje i pragnienie uznania lub prestiżu, zdobywanie nowego, szerszego spojrzenia na rzeczywistość. Może to być wspinanie się po szczeblach kariery, może to być nagły wzrost świadomości. Kierunek odwrotny, czyli schodzenie, zjeżdżanie często oznacza, że kierujemy się wgłąb siebie, próbując coś zrozumieć, poukładać się na nowo, albo uspakajamy się wewnętrznie.

 

Uwięzienie, poczucie bycia w pułapce

Mogą oznaczać obawy przed trudną sytuacją – praca dom lub związek, które stały się więzieniem.

 

Bycie nagim w miejscu publicznym

Często śnimy, że jesteśmy nadzy w miejscach, gdzie gromadzi się wielu ludzi, którzy wyśmiewają nas lub krytykują. Ubrania symbolizują nasze role społeczne, postawy wobec świata, nagość z kolei jest odkryciem i pokazaniem prawdziwego ja, tego jacy jesteśmy bez masek i pozorów.

 

Przegapienie ważnego wydarzenia, zaspanie, spóźnienie się

Kiedy śnisz o tym, że właśnie się obudziłeś i zorientowałeś, że już nie zdążysz na pociąg, samolot, egzamin czy własny ślub, może to wyrażać lęki i niepokoje, które odczuwasz wobec presji jaką wywierają na Ciebie m.in. oczekiwania innych. Takie sny śnią się też często osobom zapracowanym, które podejmują się wielu zadań, są odpowiedzialni za wiele rzeczy, a podświadomie czują strach, że nie wyrobią, że o czymś zapomną, zawiodą. Albo – problemy z podejmowaniem decyzji, uchylanie się od działań lub marnowanie szans.

 

Szkoła, oblanie egzaminu, nieprzygotowanie

Może to oznaczać rzeczywisty lęk przed szkołą i egzaminami. Jeśli już się nie uczysz, a we śnie siadasz w szkolnej ławce, zastanów się, jakiemu testowi aktualnie podlegasz w swoim życiu i czy tak samo nie boisz się, że go oblejesz. Zastanów się też, do jakiej roli czy zmian w swoim życiu jesteś nieprzygotowany, albo jaki deadline nad Tobą wisi.

 

Zgubienie się, zgubienie czegoś ważnego

Sny o zgubieniu się, jak i o próbach odnalezienia czegoś zgubionego pojawiają się, kiedy narasta w nas napięcie, lęk, lub frustracja, często z powodu, że nie pasujemy do danego miejsca, otoczenia, ludzi. To także niepokój w związku z nowymi sytuacjami życiowymi, rozpoczęciem nowej pracy, zamieszkaniem w nowym miejscu czy wejściem w nowe towarzystwo.

 

Zdrada, odejście partnera

Takie sny mogą wyrażać, że z partnerem oddaliliście się od siebie emocjonalnie. Lub sygnalizują Twoją podejrzliwość i niepewność siebie. Mogą też oznaczać strach przed samotnością.

 

Zgubienie, niedopilnowanie, zaniedbanie zwierzęcia lub dziecka

Sen o małym, zapłakanym dziecku, szczeniaku czy kotku, które we śnie je zgubiłeś lub zaniedbałeś może oznaczać stłumienie spontaniczności w życiu codziennym lub spisaniu na straty jakiegoś projektu kreatywnego albo związku, który dopiero rozkwitał.

 

Katastrofy naturalne, kataklizmy, koniec świata

Sen pojawia się najczęściej, kiedy w życiu przeżywamy rozstanie albo kryzys, w wyniku którego zaczynamy coś rozumieć, następuje przewartościowanie celów i postaw, zaczynamy coś od nowa.

Jeśli śnią nam się zjawiska meteorologiczne i katastrofy naturalne, takie jak powódź, lawina, tornado, mogą one być związane z targającymi nas emocjami. Siły przyrody są tak samo gwałtowne jak one i czasami wręcz obezwładniają, pozbawiają nas kontroli, sprawiają, że czujemy się bezsilni.

 

Jak poprawić komfort snu?

Jeśli koszmary nie mają związku z długotrwałym konfliktem lub nieprzepracowanymi sprawami, to poprawa jakości snu może wyeliminować złe sny. Oto kilka wskazówek:

-zrezygnuj z późnego oglądania wiadomości lub filmów takich jak horrory
-nie jedz tuż przed snem, ostatni posiłek zjadaj co najmniej 2 godziny przed pójściem do łóżka
-przed pójściem spać nie pij alkoholu, nie pal i nie stosuj innych używek pobudzających
-ogranicz prace przy komputerze
-dotleń się, pójdź na spacer lub zmęcz się fizycznie przy jakichś ćwiczeniach
-zadbaj o relaks. Zrób ćwiczenia oddechowe, wycisz się, posłuchaj odprężającej muzyki
-weź lekki prysznic zamiast długiej kąpieli
-zadbaj o przyjemne otoczenie w sypialni
-przewietrz pomieszczenie przed spaniem

______________________________________________________________________________________________
Spodobał się artykuł? Uważasz, że inni powinni go przeczytać? Będzie mi miło, jeśli go udostępnisz lub skomentujesz,
dołączysz do mojego fanpage na Facebooku
dołączysz do obserwatorów na Instagramie

Źródło: http://www.kroliczekdoswiadczalny.pl/

 

30 myśli na temat “O czym mówią sny, jak je interpretować i dlaczego śnimy koszmary?

  1. kiedyś miałam dużo snów bardzo kolorowych i intensywnych w treści, niestety przyjście na świat dziecka spowodowało deficyty głównie czasowe… po prostu nie mam aż tyle czasu na spanie i śnienie 🙂 ale temat jest bardzo ciekawy i psychologicznie fascynujący

  2. Miewam koszmary o zgubieniu się w jakimś miejscu albo padam ofiarą jakiegoś spisku. Na szczęście nie często, ale jednak, niestety, mam te koszmary. Interpretacje, o których piszesz, chyba się zgadzają…

  3. Co sądzicie o bezpośrednim wpływie na to, co nam się śni w chwili obecnej? Czy wpływanie na sen, zmienianie jego fabuły/ przebiegu może mieć wpływ na nasz mózg?

      1. Tak, dokładnie.
        Temat opisany tutaj jest bardzo ciekawy.
        Po przeczytaniu bloga zastanawiam się, jakie jedzenie może mieć bezpośredni wpływ na jakość snów i ich „nasycenie ostrością” oraz czy takie „grzebanie” w chwili, w której mózg dokonuje niezwykle ważnych dla organizmu czynności, nie jest nadto destrukcyjne?
        Wiem, że temat tu jest inny ale ciekawią mnie spostrzeżenia ludzi, ktorzy maja inny sposób patrzenia na świat, niż ja.

        1. Jako pierwszy nasuwa mi się alkohol. Jego spożycie przed snem może powodować zaburzenia, czego skutkiem są koszmary. Dalej – mięso jako pokarm niskowibracyjny, niezdrowe przekąski z tłuszczami trans na pewno nie poprawią jakości snu. A jeśli pytasz o pokarm, który może stymulować mózg – może sprawdzą się rytuały Ayahuasca? Nie chcę oceniać, czy takie grzebanie jest destrukcyjne czy nie, bo każdy z nas ma inne doświadczenie. Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam Twoje pytanie 🙂

          1. Chaos wypowiedzi zpowodowal, że masz watiwosci – wybacz.
            Pytanie bardziej się skupić miało na pozytywnych źródłach pokarmu, które mogłyby wpłynąć na jakość snów. Coś, co stymuluje pracę mózgu (kwasy omega 3?) Nie wiem… albo orzechy? ? lub dużą ilość wody przed snem?
            Zaintrygowała mnie sprawa rytuałów Ayahuasca jednak lubię mieć trzeźwy umysł w życiu jak i we śnie ☺ w snach już i tak wiele rzeczy jest tak niesamowicie pokręconych…

          2. Wygląda na to, że wpadłam w pułapkę nadinterpretacji 🙂 Pokarmy, które mogą zaburzyć dobry sen to: mięso, jajka, alkohol, niezdrowe przekąski, pokarmy odgrzewane i pikantne. Ja staram się nie jeść kolacji i nie jem przed snem, ale na ostatni posiłek proponuję przekąski z owoców (gruszki, czereśnie, winogrona czy banany), warzywa (pomidory, ogórki, marchew, buraki lub sałaty), migdały, orzechy włoskie oraz na wyciszające ciepłe mleko z miodem. Co do dużej ilości płynów przed snem – nie polecam – w nocy pęcherz będzie się męczył. Zioła uspokajające polecam wypić na 1-2 godz. przed snem. Bardzo fajnie opisuje to Ajurweda, która dzieli pokarmy na satwiczne (czyste), radżasowe (pobudzające) i tamasowe (powodujące ociężałość). Można tam znaleźć wiele praktycznych porad co i jak jeść w ciągu cyklu całej doby. Serdecznie polecam tam zajrzeć 🙂

  4. Wierzę w to, że sny pomagają nam przewidzieć pewne rzeczy. Od wielu lat mam tak, że śnią mi się osoby z mojej rodziny, które albo mnie ostrzegają przed czymś, albo mówią że coś radosnego mnie spotka. Każda osoba odpowiedzialna jest za inne emocje. I ufam tym snom, bo nigdy dotąd mnie nie zawiodły. Pozdrawiam, Kasia

  5. Jestem sceptyczna. Zastanawiam się skąd się wzięła ta cała symbolika snów i na jakiej podstawie są tworzone senniki. Czyjegoś widzimisię? Największej ilości trafień? Czy to nie aby takie wróżenie z fusów?

  6. Marzenia senne są jeszcze bardziej skomplikowane, niż to opisujesz. Symbolika przez Ciebie przytoczona nie jest moim zdaniem prawdziwa nawet u połowy śniących. Symbole mają najczęściej jednak znaczenie indywidualne. I pisze Ci to psycholog, który z naukowej interpretacji snów zrobił magistra. Inna sprawa, że współczesna nauka marzenia senne ma w dupie, bo są trudno mierzalne.

  7. Ciekawa analiza snów. Co prawda, ostatnio nie zdarza nam się śnić, ale na prezyszłość będziemy mieli w gówie świadomość, aby przyjrzeć i zastanowić nad tym, co się śni zamiast przejść obok tego obojętnie jak do tej pory.

  8. Ja mialam kilka snow, ktore mi sie sprawdzily w 100%. Przysnil mi sie dalszy ciag ksiazki, ktora czytalam. Mialam sen w odcinkach, wiele snow horrorow. Zastanawiam sie, skad to sie bierze.

Dodaj komentarz