Czereśnie – prowiant doskonały

Czereśnie to jedne z moich ulubionych owoców i niestety sezon na nie trwa krótko. Dlatego spieszę z przypomnieniem, by korzystać póki są! Jedząc je poczujecie napływ sił i pozytywnej energii.

Przygotowując artykuł znów natrafiłam na wiele sprzecznych i niejednoznacznych informacji na ich temat. Uporządkujmy więc fakty o czereśniach.

. Czereśnie to doskonały prowiant w góry, bo… zawierają aż 80% wody. I to wody o doskonałym składzie mineralno – witaminowym. Świetnie zaspokajają: pragnienie, chwilowy głód i potrzebę sięgnięcia po słodkie. Logiczne, że nawadnianie organizmu podczas aktywności fizycznej jest niezbędne. A woda strukturyzowana, zawarta w owocach, jest jednym z najlepszych pomysłów na dostarczenie drogocennych płynów.

 2. Czereśnie zawierają cenne minerały: wapń, fosfor, żelazo, jod oraz pewne ilości cynku, miedzi i manganu. Wapń i fosfor dla prawidłowej budowy kości. Żelazo wytwarza hemoglobinę. Jod – wzmaga produkcję hormonów tarczycy. Cynk pobudza pracę trzustki, wzmacnia włosy i paznokcie. Miedź wpływa na dobrą pracę mózgu. Mangan regeneruje stawy

3. Witaminy: A, C, witaminy z grupy B. Czereśnie nie zawierają wit. B12.

4. Czereśnie doskonale wpływają na pracę serca, bo zawierają potas.

5.Są niskokaloryczne, idealne dla osób odchudzających się

6. Są przyjazne dla cukrzyków i dla osób z nadciśnieniem zawierają antocyjany, które pomagają podnieść poziom insuliny, aby kontrolować poziom cukru we krwi. Antocyjany pomagają obniżyć ciśnienie krwi i podnieść produkcję insuliny o około 50%

7. W profilaktyce zachowania zdrowia czereśnie pozytywnie wpływają na działanie układu krwionośnego, immunologicznego, pracy nerek, pomagają przy osłabieniu, anemii, artretyzmie. 

8. Działają oczyszczająco. Zawierają antyoksydanty wpływające na zdrowie i wygląd skóry. 

9. Dziewiątą kwestię zostawiam do indywidualnej analizy: „mogą być trudne do strawienia – dlatego część osób powinna unikać jedzenia surowych owoców czereśni, szczególnie zaś nie spożywać ich tuż przed innym ciężkostrawnym jedzeniem”.

 

 

Podsumowując, czereśnie są świetne dla osób aktywnie spędzających czas. Dobrze spływają na:

– układ kostny
– układ nerwowy
– układ immunologiczny
– układ krwionośny

A oprócz tego dostarczają wiele składników odżywczych dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Jedzmy teraz na zdrowie!

_________________________________________________________________________________
Spodobał się artykuł? Uważasz, że inni powinni go przeczytać? Będzie mi miło, jeśli go udostępnisz lub skomentujesz,
dołączysz do mojego fanpage na Facebooku
dołączysz do obserwatorów na
Instagramie

Źródło: dietetycy.org.pl

10 myśli na temat “Czereśnie – prowiant doskonały

  1. Uwielbiamy czereśnie. Mój mąż mógłby jeść je kilogramami. Nawet nie wiedziałam, że mają tyle wartości. Zatem nie zważając na cenę, bo w Wietnamie są dość drogie, warto je choć czasami zjeść 🙂

Dodaj komentarz