14 wskazówek, jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym

Share Button

Darth Vader przegrał. Nękał go silny, przewlekły stan zapalny i do tego stres skrywany pod maską pozornej obojętności. Ale Ty bądź jak Luke Skyvalker lub może jak Leia Organa. Bądź po jasnej stronie mocy.

Stan zapalny to obrona organizmu przed szkodliwymi czynnikami takimi jak bakterie, toksyny czy wirusy. Obszar dotknięty zapaleniem przyciąga do siebie komórki immunologiczne – leukocyty, które wyszukują wszelkie drobnoustroje oraz je skutecznie zwalczają.

Nasze organizmy posiadają mechanizm zwalczania stanu zapalnego, a jednak w końcu może nastąpić ten krytyczny moment i nie wiedzieć kiedy mamy przewlekłe, czyli długotrwałe i nieustające zapalenie.

Przewlekły stan zapalny ma charakter utajony i podstępny, często trudno go zdefiniować. Jego symptomy są mało uchwytne i trudno je z początku wyłapać i zdiagnozować.

Symptomy przewlekłego stanu zapalnego

Nieuzasadnione zmęczenie
Problemy ze snem
Ból głowy
Wypadanie włosów
Przedwczesne siwienie
Łupież
Wypryski
Nieuzasadniona wysypka i zaczerwienienie skóry
Suche oczy
Łamliwe paznokcie
Suchość w ustach lub nadmierna produkcja śliny
Zmniejszone libido
Nieregularne miesiączki
Przewlekłe zatwardzenie lub biegunki
Częste infekcje i zachorowania na grypę zmienność nastrojów
Nieuzasadniona zadyszka
Pocenie się stóp i dłoni

 

Przewlekłe zapalenie prowadzi do wielu chorób: układu krążenia, otyłości, raka, astmy, reumatoidalnego zapalenia stawów, cukrzycy, choroby Alzheimera i wielu innych. Powoduje uszkodzenia tkanek, prowadzi do chorób sercowo-naczyniowych.

Sprawdź, jak profilaktycznie możesz się ustrzec przed chronicznym zapaleniem.

1.Unikaj produktów bogatych w węglowodany i tłuszcz w jednym posiłku

Takie połączenie może to spowodować stan zapalny prowadzący do cukrzycy. Częste posiłki obfitujące w węglowodany i tłuszcze mogą prowadzić do nadciśnienia. Starajmy się jeść oddzielnie te dwa makroskładniki. Czyli żegnaj picco z tłuściutkim serem, okraszoną wyborną oliwą 🙁 Czy możliwe jest rozłączenie tych dwóch składników w diecie?

 

2.Raz na jakiś czas zrezygnuj z posiłków

Czyli na przykład trzy razy w tygodniu jedz mniej, tak, by przez cały dzień zjeść mniej o 500 lub 1000 kalorii. Można to zrobić pomijając jeden posiłek, kolację lub obiad. Badania potwierdzają, że taki okresowy deficyt kaloryczny obniża stres oksydacyjny i stan zapalny.

3.Wylecz wszystkie zęby

Choroby zębów i przyzębia są powiązane z licznymi chorobami przewlekłymi. Zęby z próchnicą czy ubytkami mają wpływ na choroby układu krążenia, układu oddechowego, cukrzycy i otyłości. Co więcej, stanowią niezależny czynnik przedwczesnego porodu u kobiet w ciąży. Nawet jeden chory ząb powoduje miejscowy stan zapalny. Ząb niewyleczony spowoduje zapalenie ogólnoustrojowe, rozsiewając po całym organizmie mediatory zapalne. Dlatego prozapalne bakterie pochodzące z zepsutego zęba przenikają do układu krwionośnego i innych narządów.

4.Codziennie przyjmuj kwasy tłuszczowe: linolowy (LA) oraz alfa-linolenowy (ALA)

Znajdziesz je w takich produktach jak: orzechy włoskie, pestki z dyni lub siemię lniane. Kwasy te działają przeciwzapalnie, bo produkują naturalny hormon o silnym działaniu przeciwzapalnym. Hormon ten nazywa się prostaglandyna i bierze on udział w odmłodzeniu organizmu. Braki tych dwóch kwasów są powodem sztywności dużych tętnic, które często prowadzą do zgonów spowodowanych chorobą niedokrwienną serca, śmiertelnych udarów mózgu u osób z nadciśnieniem, a także przewlekłą chorobą nerek i cukrzycą. Kwasy linolowy oraz alfa-linolenowy uelastyczniają tętnice.

Warto także podkreślić przeciwzapalną rolę kwasów omega 3.

5.Wprowadź codzienną aktywność fizyczną.

Codzienna, umiarkowana aktywność fizyczna jest skuteczniejsza w zwalczaniu stanów zapalnych niż dieta. Najlepsze będą ćwiczenia aerobowe.

6.Jedz i pij probiotyki

Bakterie probiotyczne tworzą w układzie pokarmowym zdrową florę bakteryjną, przeciwdziałającą chorobom przewlekłym. Zdrowa flora bakteryjna to jeden z głównych elementów przeciwzapalnego stylu życia. Dzięki probiotykom układ pokarmowy uruchomi szereg enzymów trawiennych i zwiększy przyswajanie składników odżywczych.

Tu znajdziesz przepis na zakwas z buraków.

7.Ogranicz jedzenie wysoko przetworzone

Wysoko przetworzone produkty zwiększają zapalenie w organizmie, z kolei produkty mało lub nieprzetworzone redukują przewlekłe zapalenie. Jedzenie śmieciowe, fast-foody zawierają prozapalne składniki. Kwasy tłuszczowe trans w wyrobach cukierniczych, zupach w proszku czy miksach do smarowania, cukier w napojach słodzonych i wyrobach cukierniczych, syntetyczne słodziki, biała mąka – są to produkty prozapalne.  

8.Jeśli palisz papierosy, przestań to robić

Toksyny z dymu uszkadzają śródbłonek tętnic, powodując przewlekły stan zapalny. Chyba nie muszę rozwijać tego wątku 🙂

9.Utrzymuj stężenie witaminy D we krwi na poziomie równym lub wyższym 30 ng/mL.

Witamina D redukuje stan zapalny. Więcej o witaminie D.

10.Maksymalnie urozmaicaj dietę

Dieta prozapalna jest przebogata w owoce, przyprawy, strączki i orzechy, które zawierają moc składników odżywczych. Urozmaicona dieta to tanie i bezpieczne remedium przeciw przewlekłemu stanowi zapalnemu.

11.Pij zieloną herbatę

Zielona herbata zaliczana jest do grupy produktów przeciwzapalnych z uwagi na kwas galusowy, który działa przeciwzapalnie i hamuje wzrost komórek nowotworowych.

12.Używaj oliwy z oliwek exstra virgin

Oliwa z oliwek, tak wszechstronnie wykorzystywana w kuchni śródziemnomorskiej, znana jest ze swojego korzystnego działania na organizm. Udowodniono także, że świetnie redukuje stany zapalne. Używanie jej w diecie wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Oliwa jest bogata w tłuszcze jednonienasycone działające korzystanie na naczynia krwionośne. Zawiera również przeciwutleniające polifenole oraz przeciwzapalną witaminę E.

13.Stosuj przeciwzapalne przyprawy i zioła

Przyprawy i zioła – to skoncentrowane źródło substancji o działaniu przeciwutleniającym i olejków eterycznych. Najsilniejsze działanie wykazują na przykład: kolendra, rozmaryn, bazylia, imbir, goździki, cynamon, czosnek, pieprz cayenne kurkuma czy wiele innych!

Kolendra zawiera cyneol, który ma działanie przeciwartretyczne i przeciwreumatyczne. Jest skuteczna przy przewlekłym zapaleniu.

Kurkumina zawarta w kurkumie działa zapobiegawczo przy infekcjach bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych.

Tymol zawarty w tymianku także posiada silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i antybakteryjne, co pomaga w zwalczaniu przewlekłego zapalenia, podobnie jak ingiberol, gingerol i zinferon zawarte w imbirze.

Cyneol zawarty w cynamonie wspomaga leczenie chorób, będących następstwem przewlekłego zapalenia: cukrzyca typu 2, zapalenie stawów, choroba Aizheimera czy miażdżyca. Kolendra także zawiera cyneol o działaniu przeciwartretycznym i przeciwreumatycznym. 

Czosnek działa podobnie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. nurofen) zatrzymując proces zapalny.

 

14.Często jedz jajka

Jajka są źródłem wielu składników odżywczych o przeciwzapalnym działaniu. Zawarte w żółtkach jaj kwasy tłuszczowe omega-3 oraz lecytyna działają przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Zapobiegają też odkładaniu się płytki miażdżycowej.

Co robić? Staraj się nie dopuszczać do stanu przewlekłego zapalenia. Ciesz się dobrym zdrowiem, wprowadzając powyższe wskazówki w codzienne życie.  

_______________________________________________________________________
Spodobał się artykuł? Uważasz, że inni powinni go przeczytać? Będzie mi miło, jeśli go udostępnisz lub skomentujesz,
dołączysz do mojego fanpage na Facebooku
dołączysz do obserwatorów na
Instagramie

17 myśli na temat “14 wskazówek, jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym

  1. To prawda, jak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak stany zapalne w jamie ustnej wpływają na samopoczucie, bagatelizują je, a przecież po wyleczeniu ulga dla organizmu natychmiastowa.

  2. Wreszcie znalazłam jakieś rzetelne wskazówki jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym. Prawdę mówiąc staram się żyć tak jak zostało tu wskazane, aczkolwiek ciężko byłoby mi się odnieść do punktu 2 ponieważ uwielbiam jeść i cały czas czuję się głodna. Jestem także na etapie rzucenia palenia. Mam nadzieję, że w końcu uda mi się żyć zdrowiej.

  3. Bardzo przydatny wpis i niestety wskazane przez Ciebie symptomy znalazłam u siebie. Jestem na dobrej drodze, zaczęłam walczyć z nadwagą przed zdrowe i dobrze zbilansowana dietę, codziennie ćwiczę i uważam na to co jest w kupowanych przeze mnie produktach. Teraz czas odwiedzić dentystę.

Dodaj komentarz