PQQ – tego potrzebuje nasz mózg

Na temat suplementów diety istnieją podzielone opinie, jedni stosują, inni nie, a ktoś jeszcze może mieć swój własny, żelazny zestaw. Problematyczny może wydawać się wybór – któremu producentowi zaufać? Rynek suplementów pęka w szwach i sprzedawcy na różne sposoby starają się przyciągnąć klientów. I wiecie co? To dobrze, że jest tak ogromny wybór. Konsumenci sami weryfikują rynek i producenci muszą stale być na bieżąco z potrzebami klientów i ciągle udoskonalać swoje produkty. Dylemat pozostaje taki – w którym sklepie zostawić nasze ciężko zarobione złocisze?

Z pewnością wielu z Was przyjmuje regularnie określone witaminy i mikroelementy, ale w dzisiejszym artykule pewnie Was zaskoczę czymś nowym i przeze mnie sprawdzonym. Przed Wami… PQQ (pirolochinolinochin), czyli związek nie będący witaminą, lecz którego niedobór skutkuje awitaminozami.

Co to jest PQQ i jakie są jego funkcje?

PQQ (pirolochinolinochinon) od jakiegoś czasu stanowi element mojej suplementacji. Jest to organiczny związek chemiczny należący do grupy chinonów. Naukowcy próbowali nawet skatalogować go jako kolejną witaminę z grupy B, używając określenia „witamina długowieczności”, ale to nie wypaliło i ostatecznie uznano, że PQQ witaminą nie jest, ale za długowieczność to już odpowiada.

PQQ jest bardzo silnym przeciwutleniaczem.

Istnieje niewiele bioaktywnych składników żywności które zmniejsza poziom reaktywnych form utleniających tak skutecznie, jak PQQ” – dr biochemii Robert Rucker.

Mimo iż witaminą nie jest, niedobór tego związku powoduje reakcje podobne do awitaminoz, które wycofują się po kuracji pirolochinolinochinonem.

PQQ to potężny nutraceutyk (środek spożywczy łączący walory żywieniowe i cechy środków farmaceutycznych). Jest jednym ze środków neuroprotekcyjnych, działających ochronnie na komórki nerwowe w mózgu (neurony) spowalniając ich biologiczne starzenie się. Posiada właściwości nootropowe, co oznacza, że poprawia funkcje mózgu, wpływając na lepszą pamięć, koncentrację umysłową, motywację i kreatywność u zdrowych ludzi.

PQQ ma udowodnione naukowo działanie opóźniające starzenie się mózgu i spowalniające proces neurodegeneracji. Chroni przed chorobą Parkinsona, udarem oraz urazowym uszkodzeniem mózgu.

Badania na myszach ujawniły…

Prowadzono badania na myszach, u których zaobserwowano opóźniony rozwój noworodków gryzoni karmionych dietą pozbawioną PQQ. Z kolei oseski, którym dodawano do pożywienia PQQ, rozwijały się normalnie. Myszy, które w czasie ciąży pozbawione były PQQ, miały mniej miotów w porównaniu z ich koleżankami karmionymi tym składnikiem. Poważnie dotknięte niedoborem myszy były mniejsze, miały kruchą skórę, kifotyczny wygląd i wypadała im sierść. Gryzonie były na wiele sposobów testowane, sprawdzając możliwości pracy ich mózgu. Zwierzęta podzielono na dwie grupy, w których pierwsze dostawały PQQ, a drugie nie. Te z pierwszej grupy bez problemu poradziły sobie z przejściem labiryntu, a drugie nie. Świadczy to o dużej mocy PQQ, dzięki któremu główka dobrze pracuje, zwiększa się zdolność koncentracji i pamięci.

… i na ludziach…

suplementacja PQQ (w dawce 5–10 mg dziennie) zmniejszała stężenie białka C-reaktywnego i interleukiny-6 w osoczu. W badaniach na ludziach ujawniono, że codzienna suplementacja w dawce 20 mg PQQ optymalizuje biogenezę mitochondriów. PQQ w dawkach (10-20 mg dziennie) poprawia się również funkcje poznawcze i pamięć. Wiele badań na ludzkich ochotnikach potwierdza, że PQQ jest związkiem o wysokim potencjale terapeutycznym, będącym bardzo ważnym nutraceutykiem w naszej diecie i niezbędnym związkiem witaminopodobnym.

PQQ w żywności

Ludzki organizm nie potrafi wytwarzać PQQ, dlatego musimy stale zaopatrywać się w ten związek – albo z pożywieniem, albo z suplementami. Na szczęście pirolochinolinochinon obficie występuje w produktach roślinnych takich jak: kiwi, soja, szpinak, pietruszka, marchewka, pomarańcze, pomidory, banany, kakao czy zielona herbata. Jeśli lubisz te produkty i spożywasz je regularnie, wygrywasz 🙂

PQQ, który ja stosuję

To teraz polecajka. Ja stosuję PQQ Plus od RawForest, ponieważ w kapsułce znajduje się nie tylko PQQ, ale inne dobroci takie jak: ekstrakt z owoców aceroli, ekstrakt z kory sosny pinia, koenzym Q10, pirolochinolinochinon (PQQ) oraz witamina B6. Skład jest naprawdę świetny, ponieważ jest tu skoncentrowane źródło witaminy C w postaci ekstraktu z sosny i aceroli (czasem producent acerolę zastąpi ekstraktem z camu camu). Jest tu też witamina B6 odpowiedzialna za utrzymanie naszych nerwów w zdrowiu. Całość stanowi bardzo trafne połączenie.

Gdybyście byli zainteresowani wypróbowaniem PQQ, macie na niego 10% zniżki. Suplement możecie kupić na internetowej stronie czasopisma ZDROWIE bez leków. Ponadto – na kod rabatowy WEGEDROGA10 macie zniżkę nie tylko na PQQ, ale na cały asortyment ze sklepu. Zerknijcie tam w wolnej chwili, bo może akurat planujecie zrobić zapasy, sklep jest dobrze zaopatrzony.

UWAGA RABAT!!!

Na hasło wegedroga10 na cały asortyment z e-sklepu ZDROWIE bez leków możecie uzyskać zniżkę w wysokości 10%.

Zapraszam do zapoznania się z ofertą handlową partnera – KLIK

Link, gdzie kupisz PQQ z rabatem:

PQQ Plus

_____________
Spodobał się artykuł? Uważasz, że inni powinni go przeczytać? Będzie mi miło, jeśli go udostępnisz lub skomentujesz,
dołączysz do mojego fanpage na Facebooku
dołączysz do obserwatorów na
Instagramie

Od nasionka do buteleczki czyli jak powstaje olejek CBD? Rodzaje ekstrakcji

7 myśli na temat “PQQ – tego potrzebuje nasz mózg

Dodaj komentarz