Endometrioza – co może być prawdziwym źródłem tej choroby?

Share Button

Endometrioza jest schorzeniem związanym z układem rozrodczym u kobiet. Nazwa pochodzi od endometrium, czyli błony śluzowej, która wyścieła macicę od środka. Co miesiąc pod wpływem działania hormonów rozrasta się, szykując się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, złuszcza się podczas miesiączki, aby rozpocząć kolejny cykl.

U niektórych kobiet fragmenty endometrium trafiają poza jamę macicy. Mogą dotrzeć do jajowodów, jajników, otrzewnej, jelit, ścian pęcherza moczowego i tam się rozwijać. Takie występowanie tkanki endometrium poza macicą nazywa się endometriozą.

Objawy endometriozy

-regularnie występujący silny ból  w dole brzucha, pachwinie, okolicy odbytu,
-bolesne, obfite i nieregularne miesiączki,
-plamienie, krwawienie międzymiesiączkowe lub brązowa krew miesiączkowa
-duże skrzepy krwi podczas okresu
-ból podczas współżycia,
-problemy z zajściem w ciążę, bezpłodność,
-ból podczas oddawania moczu lub wypróżnień,
-uczucie pełnego pęcherza,
-ślady krwi w kale lub moczu,
-zaparcia, wzdęcia, biegunki, nudności,
-wzdęcie brzucha podczas miesiączki,
-chroniczne zmęczenie, depresja, wahania nastrojów,
-bóle stawów, ból w dole pleców.

Andrew W. Saul, autor dobrze znanej książki „Wylecz się sam, mega dawki witamin”, zgłębiał przyczyny, dla których kobiety zapadają na endometriozę.

Według niego źródłem choroby jest niedożywienie mineralne. Badał podobną chorobę występującą u krów. Hodowcy bydła zdają sobie sprawę, że tylko zdrowa krowa się ocieli i da mleko. W interesie rolników jest to, by krowy nie chorowały na endometriozę, ponieważ to doprowadziłoby ich do bankructwa. Oni muszą zrobić wszystko, by krowy były zdrowe, płodne i rodziły bez komplikacji.

Jak hodowcy krów mlecznych dbają o zdrowie swojego stada?

Rolnicy podają krowom lizawki z solami mineralnymi, szczególnie wzbogaconymi o selen, bowiem endometrioza może być skutkiem niedoboru tego pierwiastka. Ponadto krowy jako weganki zwykle żywią się surową trawą, niezwykle bogatą w kwas foliowy.

Saul, obserwując zachowanie krów dowodzi, że  niedobory kwasu foliowego mogą prowadzić do endometriozy. Niedobór tego składnika skutkuje zaburzeniem dojrzewania komórek krwi, szczególnie groźnym na etapie ciąży, niemowlęctwa i wieku dziecięcego. Kwas foliowy jest również potrzebny do wytworzenia hemu (zawierającej żelazo niebiałkowej części hemoglobiny w krwinkach czerwonych).

Składniki mineralne i witaminy, które powinny się znaleźć w diecie chorych na endometriozę

 

Selen

Należy do grupy silnych przeciwutleniaczy, poprawia płodność i podnosi libido, zapewnia prawidłowy rozwój płodu. Do prawidłowego funkcjonowania organizm człowieka potrzebuje niewielkich ilości selenu: w zależności od wieku, od kilkunastu do kilkudziesięciu mikrogramów dziennie. Podczas ciąży wzrasta zapotrzebowanie na selen z uwagi na potrzeby rosnącego płodu. Również kobiety karmiące potrzebują więcej selenu, aby uzupełnić ilość tego składnika wydzielaną z mlekiem.

Witamina E

Już w latach 30-tych XX wieku poznano zbawienny wpływ na błonę śluzową macicy. Selen podawany razem z witaminą E wg dr Saula potrafi zatrzymać endometriozę. W książce „Wylecz się sam, mega dawki witamin” podana jest informacja, że kobiety są w stanie wyleczyć przyjmując naturalną witaminę E w dawce 400-1000 jednostek międzynarodowych przy jednoczesnym przyjmowaniu selenu w wartościach 200 µg/dzień.

Kwas foliowy

Osoby z endometriozą powinny dołączyć do diety produkty bogate w kwas foliowy, dzięki któremu organizm lepiej przyswoi żelazo.W Polsce rocznie rodzi się około 2000 dzieci z wadami wrodzonymi układu nerwowego i kręgosłupa zwanymi wadami cewy nerwowej. Badania naukowe wykazały, że kwas foliowy pomaga w prawidłowym rozwoju kręgosłupa i znacznie obniża możliwość urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej. Kobiety, które zwiększyły ilość spożywanego kwasu foliowego przed ciążą i we wczesnej ciąży, gdy formuje się układ nerwowy i kręgosłup dziecka, częściej rodzą zdrowe dzieci, nie dotknięte wadami cewy nerwowej.

Witamina C

Także ułatwia przyswajanie żelaza, dlatego w każdym posiłku bogatym w żelazo warto uwzględnić surowe warzywa lub owoce zasobne w witaminę C. Produktami, które utrudniają wchłanianie żelaza jest czarna herbata, kawa, cola-cola. Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, dlatego posiłki z jej zawartością powinny być przyjmowane przy endometriozie.

Żelazo

Endometriozie często towarzyszą liczne krwawienia z okolic intymnych. Wraz z krwotokami wypłukiwane jest żelazo z organizmu. Z racji tego, że pierwiastek ten jest jednym z podstawowych, które organizm potrzebuje do normalnego funkcjonowania, więc niezwykle ważne jest uzupełnienie braków.

Witaminy z grupy B

Panie cierpiące na endometriozę oraz  te w grupie ryzyka powinny spożywać produkty bogate w witaminy z grupy B. Wątroba uczestniczy w procesie regulacji poziomu hormonów w organizmie kobiety, między innymi odpowiada za rozkład nadmiaru estrogenu. U kobiet z rozregulowaną gospodarką hormonalną ryzyko wystąpienia endometriozy jest bardzo wysokie.

Jod

Badacze odnotowali zanik torbieli jajników po zażyciu jodu oraz mechanizm odwrócenia endometriozy i zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jod normalizuje funkcję jajników i produkcję estrogenu, co w konsekwencji łagodzi wszelkie kobiece dolegliwości.

Wapń

Jego ilość spada w organizmie na 10-14 dni przed miesiączką i może to powodować bóle głowy, skurcze mięśni, bóle miednicy. Dieta wysokotłuszczowa oraz produkty zawierajace kwas szczawiowy (np. kakao, rabarbar, szpinak) obniżają jego wchłanianie.

Magnez

Łagodzi bóle mięśniowe, bóle i skurcze związane z miesiączką, dodatkowo ułatwia poród.

Nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 

Zmniejszają stany zapalne w organizmie charakterystyczne dla endometriozy, wspomagają układ odpornościowy oraz gojenie się tkanek.


Źródła:
https://www.odzywiajsiezdrowo.pl/artykul/endometrioza-co-to-jest-jakie-sa-objawy
http://www.imid.med.pl/pl/dla-pacjenta/porod-w-instytucie/ciaza-kwas-foliowy
http://www.mojasymbioza.pl/2017/01/endometrioza-jod.html
Andrew W. Saul „Wylecz się sam, mega dawki witamin”

_______________________________________________________________________
Spodobał się artykuł? Uważasz, że inni powinni go przeczytać? Będzie mi miło, jeśli go udostępnisz lub skomentujesz,
dołączysz do mojego fanpage na Facebooku
dołączysz do obserwatorów na
Instagramie

19 myśli na temat “Endometrioza – co może być prawdziwym źródłem tej choroby?

  1. Witaminy są bardzo ważne, jak widac ich niedobór powoduje wiele problemów, szkoda, ze nasza dieta nie jest z natury bogata w te składniki i trzeba szukać źródeł samemu

  2. Dużo pisze się o tym problemie. Mam koleżankę, która zmaga się z problemem endometriozy. Osobiście wydaje mi się że problem może być bardziej skomplikowany niż tylko zapewnienie odpowiedniej ilości i minerałów. Pytanie jest jakie korelacje powinny być między nimi?…

  3. Świetny artykuł. Niestety my, kobiety jesteśmy narażone na wiele chorób. Trzeba być świadomym, badać się i zapobiegać.

  4. Kiedyś, kiedy pierwszy raz dowiedziałam sie o endometriozie, byłam wdzięczna losowi, że tego nie mam, strasznie współczuję kobietą które na nią chorują

  5. Najbardziej mnie załamuje, że tyle się mówi i pisze o racjonalnym odżywianiu, a wciąż tak wiele osób ma to w nosie i je byle co. Mało tego, ceny warzyw i owoców tak idą w górę, że przy dłuższej perspektywie będzie taniej kupować wysoko przetworzoną żywność, a to na bank nie zachęci do racjonalnego odżywiania tych, którzy teraz właśnie nie dbają o to, co jedzą. Tym bardziej mnie cieszy, że artykuł zwraca uwagę na problem niedożywienia mineralnego.

  6. Choroba straszna, a przede wszystkim bolesna. Na pewno prawidłowe odzywianie i dostarczanie odpowiedniej ilości witamin może zapobiec jej rozwojowi.

  7. Aktualnie jestem w fazie wykluczania bądź potwierdzenia endometriozy, fatalnie 🙁 Jednak dobrze, że wzrasta świadomość problemu i zaczyna się tym mówić, szkoda, że lekarz znając symptomy zleca eksperymentalne wykluczenie lub potwierdzenie po 13 latach…

Dodaj komentarz