Chamois – alpejska wioska prawie odcięta od świata

Share Button

Długa, na ponad 100 km Dolina Aosty, słynie z nadzwyczajnego piękna. Rozpięta między trzema granicznymi państwami: Włochami, Francją i Szwajcarią, rozwala na łopatki widokami najbardziej wybitnych szczytów Alp Graickich i Pennińskich – Mt Blanc, Gran Paradiso, Matternhorn czy grupa Monte Rosy. Występuje tu znaczna rozpiętość wysokości: od Mt Blanc (4810 m n.p.m.) aż po 300 m n.p.m. w wiosce Pont-Saint-Martin, gdzie panuje klimat śródziemnomorski.

W tejże malowniczej dolinie położona jest nietypowa wioska o nazwie Chamois.

Ciekawostki o Chamois

Chamois (1815 m n.p.m.) to najwyżej położona wioska w Dolinie Aosty i jedna z najwyższej usytuowanych w całych Włoszech. Słynie z tego, że ma wyłączony ruch samochodowy, a odwiedzić ją można głównie kolejką linową lub awionetką/helikopterem. Do miasteczka można dotrzeć oczywiście pieszo, podążając starym szlakiem mułów, pokonując prawie setkę wąskich zakrętów.

W 2006 roku Chamois zdobyło tytuł „Perły Alp” za promowanie ekologicznego podróżowania bez użycia samochodu. Wioska zachwyca absolutnie unikatowym charakterem. Mimo iż w okresie wakacyjnym przewalają się tu setki turystów, to ruch pieszy jest bardzo dobrze rozładowany. Nie odczuwa się tu tłoku, hałasu, czy niepokoju, a turyści zachowują się cicho i z szacunkiem względem mieszkających tu tubylców. Cisza, spokój i przyroda są hasłami przewodnimi tego alpejskiego zakątka, odizolowanego od reszty świata.

Spacerując po krętych, wąskich i stromych uliczkach, podziwiając drewniano-kamienne domki z charakterystycznymi dachówkami, w tej małej, alpejskiej wiosce można się poczuć tak, jakby się cofnęło w czasie. Z dala od zgiełku ruchliwych ulic, Chamois to idealne miejsce na wytchnienie, na regenerującą przerwę od trudniejszych, górskich celów.

To niesamowite, ale na stałe mieszka tu zaledwie stu mieszkańców. Tutejsi autochtoni już do tego przywykli że są obserwowani przez obcych. Z kolei turyści mogą podpatrzeć ich normalnie toczące się życie…

Jak się dostać do Chamois:

Samochodem: jedź autostradą A5 Turyn-Aosta i zjedź na Chatillon. Stąd kieruj się znakami na Valtournenche-Cervinia do Buisson, gdzie możesz zaparkować samochód dokładnie przed kolejką linową do Chamois.

Pociągiem: najbliższa stacja kolejowa do Chamois i Chatillon (49 km), linia kolejowa Turyn/Chivasso/ Aosta.

_______________________________________________________________________
Spodobał się artykuł? Uważasz, że inni powinni go przeczytać? Będzie mi miło, jeśli go udostępnisz lub skomentujesz,
dołączysz do mojego fanpage na Facebooku
dołączysz do obserwatorów na
Instagramie

11 myśli na temat “Chamois – alpejska wioska prawie odcięta od świata

  1. Kocham takie wioseczki, ta przypomina mi szwajcarskie, też często odcięte od świata.
    Byłam między innymi w górskiej wiosce Mürren.Dostac się tam można tylko kolejką linową z doliny Lauterbrunnen.
    Widoki fantastyczne.Samochodów nie ma, są turyści, bo to kurort narciarski,ale i latem jest tam przecudownie.
    Śliczne to Chamois.Niesamowity klimat małych uliczek i uroczych domków.Jestem zachwycona, mogłabym tam zamieszkac. Kocham góry,kocham Alpy.Super,że udało Ci się dotrzec do tej miejscowości i poczuc jej klimat.
    Pozdrawiam-)

Dodaj komentarz