Rumianek, ten pachnący apteką kwiatek, towarzyszy ludzkości od bardzo dawna. Egipcjanie uważali to ziółko za roślinę boga Słońca, gdyż kształtem i kolorem je przypomina. Jest bardzo popularnym surowcem leczniczym w Europie, znany i wykorzystywany w kosmetologii, pediatrii i gastroenterologii.
Surowcem leczniczym jest koszyczek rumianku, bogaty w olejki eteryczne (bisabolol i chamazulen), flawonoidy, rutynę, cholinę, kwas salicylowy, kumaryny, związki śluzowe i polisacharydy. Bisabolol zawarty w olejku eterycznym jest cennym składnikiem wielu kosmetyków; nadaje im właściwości przeciwzapalne i przeciwświądowe oraz odkażające z kolei chamazulen działa przeciwzapalnie, uspokajająco i przeciwskurczowo.
Rumianek powinni pokochać wszyscy.
Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, antyseptyczne, po jego preparaty mogą sięgać alergicy. Kosmetyki na bazie rumianku koją, łagodzą, hamują potrzebę drapania, odkażają i działają przeciwzapalnie. Oprócz tego rumianek stymuluje odnowę komórek skóry, zmniejsza objawy procesu starzenia i przyczynia do szybszej regeneracji. Przyspiesza procesy gojenia, przez co stanowi składnik środków stosowanych w leczeniu owrzodzeń skóry, rumienia, hemoroidów, oparzeń słonecznych i termicznych stopnia pierwszego i drugiego, a także stanów zapalnych. Likwiduje przekrwienia, wzmacnia naczynia krwionośne i przyspiesza proces bliznowacenia.
Ze względu na ogrom zalet, jakie posiada, ekstrakt z rumianku jest chętnie dodawany do wielu kosmetyków. Wykorzystywany jest do produkcji przeciwłupieżowych, wzmacniających cebulki, stymulujących porost włosów kosmetyków fryzjerskich i szamponów dla przesuszonych, przetłuszczających się włosów. Płukanki rumiankowe rozjaśniają i wzmacniają włosy, więc jest on dedykowany do pielęgnacji blond czupryn. Analogicznie, skóra pielęgnowana rumiankiem jaśnieje. Roślina ta skutecznie łagodzi podrażnienia skórne i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, usuwa wysypki, trądzik, rumień i zaczerwienienia. Dobrze oczyszcza skórę i ją tonizuje.
Olejek rumiankowy sprawdzi się przy pielęgnacji suchej skóry, także dobre rezultaty daje połączenie z lawendą lub pelargonią. W połączeniu z olejkiem z neroli nadaje się do pielęgnacji skóry trądzikowej oraz tłustej, a w kombinacji z leszczyną do skóry dojrzałej.
Bisabolol jest związkiem bezpiecznym, występuje w kosmetykach przeznaczonych dla skóry wrażliwej, delikatnej i alergicznej, a także w środkach do higieny intymnej, a nawet dodaje się go do kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji niemowląt i małych dzieci – oliwki lub mydła.
Przepis na wybielającą maseczkę z rumiankiem i olejkiem migdałowym
Składniki:
Torebka rumianku
1 łyżka zmielonych płatków owsianych
2 łyżki płynnego miodu
3 krople olejku migdałowego
Rozetnij torebkę z rumiankiem i zawartość przesyp do miseczki, dodaj pozostałe składniki i zmieszaj na jednolitą papkę. Nałóż maseczkę na twarz, pomijając okolice oczu. Odczekaj 15 minut,
zmyj maseczkę zimną wodą i delikatnie osusz. Nałóż krem pielęgnacyjny.
Za zdjęcia do artykułu dziękuję autorce Justynie Bajgrowicz-Biegun ?
_______________________________________________________________
Spodobał się artykuł? Uważasz, że inni powinni go przeczytać? Będzie mi miło, jeśli go udostępnisz lub skomentujesz,
dołączysz do mojego fanpage na Facebooku
dołączysz do obserwatorów na Instagramie
Zawsze używam Rumianku na ból brzucha
Dziękuję bardzo za prwepus. Nigdy nie robilam takiej maseczki. Rumianku używałam jako płukanki do włosów.
Uwielbiam rumianek w domowej kosmetyce. Lubiłam go stosować też do rozjaśniania włosów jak miałam blond 🙂 Lubię jego zapach i czasem dodaje też do kąpieli
Jak to jest możliwe, że taki niepozorny kwiatek ma tyle dobroczynnego wpływu? 🙂 Dzięki za ogromną dawkę wiedzy. 🙂 Kasia
Bardzo często używany rumianku i to do różnych rzeczy
…a ja jestem uczulona na rumianek… i syn też… 🙁
Bardzo pomocny i prosty przekaz 🙂 Ja lubię rumianek na układ nerwowy ale dawno go nie piłam. Teraz u mnie króluje zielona herbata 🙂
Uwielbiam rumianek w domowej kosmetyce
Czym jestem starsza tym bardziej się do niego przekonuje 🙂
Wszystko w rumianku mnie do siebie przyciąga, lubię go w napojach, delektuję się jego zapachem, doceniam w kosmetykach, tę miłość mam przekazaną od pokoleń.
To jest jedno z ważniejszych ziół w moim zielniku