Czosnek niedźwiedzi uwielbiany jest głównie za to, że rośnie przez bardzo krótki czas w roku, ale potem już nie rośnie. Jego wyjątkowość polega nie tylko na tym, że ma unikalne właściwości prozdrowotne, ale również dlatego, że występuje w ilościach limitowanych.
Jak co roku mam dylemat – jaką godną jego wspaniałości potrawę przyrządzić? Pesto z czosnku niedźwiedziego trochę mi spowszedniało, więc jeśli nie pesto, to co? Myślałam, myślałam, aż wymyśliłam. Mam przecież do dyspozycji i blender, i wyciskarkę wolnoobrotową, a i w lodówce czeka grzecznie w swoim słoiczku cudownie aksamitne masło migdałowe. Ha! Już wiem!
Zamierzam sprawdzić jak mój Kuvings sobie poradzi z przerobieniem liści niedźwiadka na sok. W mojej głowie rysuje się pewien plan…
Jak wyciskarka Kuvings Evo820 Plus radzi sobie ze zmieleniem surowych liści?
Przepuszczenie liści czosnku niedźwiedziego przez wyciskarkę wolnoobrotową nie stanowiło dla niej dużego wyzwania (na szczęście). Musiałam oczywiście poszatkować trochę surowiec, żeby pomóc urządzeniu – w innym przypadku liście zawinęłyby się wokół ślimaka i nic by z tego nie wyszło. Kuvings w mgnienia oka wycisnął sok z niedźwiadkowych liści. Na koniec dolałam do urządzenia nieco miedzianej wody, żeby przepłukać urządzenie, a także dlatego, bo i tak potrzebowałam nieco rozrzedzić sok.
Przy okazji – nie wiem czy wspominałam, jak banalnie łatwo myje się Kuvingsa. Wśród akcesoriów dostępny jest zielony koszyk ze szczotkami, którym w łatwy sposób myje się sito. Jednak jeśli dodacie do wyciskarki nieco wody i włączycie urządzenie, to mycie stanie się niemal symboliczne.
Sok ze zmielonych liści wyszedł tak wydajny, że zaskoczyło mnie to kompletnie. Musiałam zastanowić się, co zrobić z nadmiarowym sokiem, na który nie miałam pomysłu, a nie chciałam na siłę go zużywać. Ale o tym w dalszej części wpisu.
Przepis na sos
Bardzo Was zachęcam do wykonania masła migdałowego, które jest jednym ze składników sosu. Przepis na masło znajdziecie pod tym linkiem. Jeśli nie chce Wam się robić masła, zamiast niego możecie wykorzystać kupne masło orzechowe lub migdałowe, ale wtedy musi ono mieć lejącą się konsystencję.
Składniki:
sok z czosnku niedźwiedziego przepuszczony przez wyciskarkę wolnoobrotową;
masło migdałowe o lejącej się konsystencji.
Sposób wykonania:
Połącz zielony sok z czosnku niedźwiedziego z masłem migdałowym. Składniki zemulguj, czyli zblenduj, dzięki czemu uzyskasz piękny, aksamitny sos.
Sosem polewaj wiosenne surówki.
Pulpa i nadmiarowy sok
Sok, który mi pozostał, zaworeczkowałam i zamroziłam, by mógł mi służyć na czas zimy. Pulpę też zamroziłam, będę nią doprawiać zimowe zupy.
Artykuł ten piszę w kwietniu, kiedy na straganach nie ruszyła jeszcze pełną parą sprzedaż warzyw liściastych i trzeba jeszcze trochę zaczekać na te w pełni wartościowe, z gruntu, a nie ze szklarni. Dlatego zanim doczekamy się na prawdziwy wykwit zielonych i jadalnych roślin, zbierajmy dzikie rośliny i chwasty, przerabiając je na najróżniejsze, zdrowe potrawy.
Pamiętaj o rabacie o wartości 10% na zakup wyciskarki: LINK:
Partner wpisu
_____________
Spodobał się artykuł? Uważasz, że inni powinni go przeczytać? Będzie mi miło, jeśli go udostępnisz lub skomentujesz,
dołączysz do mojego fanpage na Facebooku
dołączysz do obserwatorów na Instagramie
Pycha, posadziłam czosnek niedźwiedzi w tym roku u siebie i to było moje marzenie. Przecież z niego można wszystko robić i dodawać.
jestem ciekawa tego sosu.
Ja kupuję raczej gotowe, sklepowe sosy – choć oczywiście zdaję sobie sprawę, że te robione samodzielnie w domu są dużo zdrowsze.
Ale mi narobiłaś smaka! Wygląda bosko
Przepis, który zachęca do eksperymentowania w kuchni, prezentuje prostą metodę przygotowania sosu, który podkreśla smak surówek, dodając im unikalnego aromatu czosnku niedźwiedziego. Idealny wybór dla miłośników kulinarnych odkryć!