Czy dieta wegańska jest zdrowa? – wpis gościnny

Z każdym rokiem coraz więcej osób przechodzi na weganizm. Zastanawiasz się nad podobnym wyborem i chcesz wiedzieć, czy wegańska dieta jest dobra dla Twojego zdrowia? Poznaj specyfikę takiego sposobu żywienia i znajdź odpowiedzi na swoje pytania.

Dieta wegańska – z czym to się je?

Dieta wegańska należy do diet wegetariańskich, a jej przestrzeganie wyklucza z jadłospisu mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Weganie nie spożywają jajek, mleka, tradycyjnego masła i jogurtów, serów oraz miodu, a ich menu bazuje na pokarmach roślinnych. Niektórzy wciąż mylą weganizm z wegetarianizmem, w którym niedozwolone jest jedynie mięso i ryby (choć w przypadku peskatarianizmu ryby i owoce morza są dopuszczalne w diecie).

Z czego wynika popularność weganizmu, będącego dość restrykcyjnym sposobem odżywiania? Wiąże się ona ze zwiększoną świadomością społeczeństwa w zakresie konieczności ochrony zasobów planety oraz troską o przestrzeganie praw zwierząt. Weganie zdecydowanie sprzeciwiają się jakimkolwiek formom okrucieństwa wobec naszych „braci mniejszych”, a niejedzenie odzwierzęcych produktów jest przejawem tej postawy. Wśród zwolenników weganizmu są też osoby zainteresowane prozdrowotnymi walorami bezmięsnego menu.

Zalety diety wegańskiej

Dieta oparta na roślinnym pokarmie sprawia, że przyswajasz o wiele więcej cennych antyoksydantów oraz witamin, jednocześnie rezygnując ze zwierzęcych tłuszczów nasyconych. Nic dziwnego, że korzystnie przekłada się to na stan zdrowia, redukując ryzyko pojawienia się chorób układu krążenia, cukrzycy i nowotworów. Skonstruowane we właściwy sposób wegańskie menu obniża ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu, zwiększa wrażliwość na insulinę, wspiera walkę o właściwe BMI oraz działa przeciwzapalnie. Spożywając duże ilości błonnika, pozytywnie wpływasz na mikroflorę jelitową, która odpowiada m.in. za prawidłową przemianę materii i odporność organizmu.

Po przejściu na wegańską dietę wiele osób zauważyło wzrost ogólnej witalności oraz lepszy wygląd cery. Dodatkowo jeśli wyrzekasz się mięsa w odruchu empatii dla zwierząt, poprawia się Twoje samopoczucie psychiczne, ponieważ wiesz, że działasz dla większej sprawy, a żywieniowe wybory mogą zmieniać świat.

Ponadto dobrze przyrządzone wegańskie posiłki są po prostu pożywne i dostarczają atrakcyjnych smakowych doznań. Decydując się na weganizm, więcej eksperymentujesz w kuchni, dzięki czemu poszerzasz swoje kulinarne horyzonty.

Dieta wegańska i trudności z nią związane

Postrzeganie weganizmu tylko i wyłącznie przez pryzmat posiłków wolnych od mięsa i odzwierzęcych składników może oznaczać, że będziesz odżywiać się słodyczami i fast foodami z plakietką „vegan”. Czy taka dieta będzie wegańska? Tak. Czy będzie pełnowartościowa i korzystna dla organizmu? Z całą pewnością nie, ponieważ bazuje na utwardzonych tłuszczach, cukrze, syropie glukozowo-fruktozowym i wzmacniaczach smaku. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że dostępne w marketach „wegańskie” produkty często są mocno przetworzone i nie mają nic wspólnego z odżywczością.

Jeśli przechodzisz na dietę, bo pragniesz schudnąć, musisz pamiętać, że weganizm nie jest dietą odchudzającą. Nawet najzdrowsze produkty spożywane w nadmiarze mogą przyczyniać się do tycia, szczególnie jeśli zapomnisz np. o wysokiej gęstości energetycznej orzechów. Kojarzysz wegańskie menu z brakiem wyrazistego smaku i monotonią? Naucz się odpowiednio przyprawiać potrawy, szukaj kulinarnych inspiracji oraz planuj urozmaicone posiłki.

Weganizm pełen wyzwań i możliwości

Wegańska dieta nie będzie zdrowa również wtedy, gdy nie będzie zrównoważona. Z uwagi na bezmięsny charakter jadłospisu niektórzy weganie borykają się z niedoborami m.in. białka, żelaza, wapnia, cynku, jodu, witaminy D, witamin z grupy B oraz choliny niezbędnej dla mózgu i wątroby. Przewlekłe deficyty żywieniowe mogą poważnie odbić się na zdrowiu. Rozwiązaniem jest pozyskiwanie brakujących składników z roślinnych źródeł (np. tempeh i strączki są bogate w białko, a algi morskie dostarczają witamin, mikroelementów oraz kwasów tłuszczowych omega-3). Inną opcją jest rozważnie prowadzona suplementacja, której towarzyszą okresowe badania krwi.

Samodzielne zbilansowanie wegańskiej diety bywa niełatwe, szczególnie dla początkujących. W takiej sytuacji warto skorzystać z opracowanej przez specjalistów diety wegańskiej w cateringu. Dobrą zachętą do przejścia na weganizm może być także smaczna dieta pudełkowa wege, która pozwoli stopniowo przyzwyczaić się do dań pozbawionych mięsa. W tym drugim przypadku z czasem możesz (jeśli zechcesz) przestawić się na całkowicie wegańską opcję. Dobrze zbilansowane bezmięsne menu zapewnia mnóstwo zdrowotnych korzyści i jest wyrazem odpowiedzialności za środowisko.

Zdrowa dieta wegańska, czyli jaka?

Aby cieszyć się prozdrowotnymi walorami weganizmu, warto traktować go nie jako pełną wyrzeczeń dietę, ale jako świadomy wybór i element stylu życia. Zdrowa wegańska dieta uwzględnia odpowiednie proporcje makroskładników, bazując na wysokiej jakości jarzynach, owocach, orzechach i pełnowartościowych produktach zbożowych. I choć przestrzeganie wegańskiego jadłospisu wymaga pewnego wysiłku, wolna od mięsa dieta może odmienić życie na lepsze.

9 myśli na temat “Czy dieta wegańska jest zdrowa? – wpis gościnny

  1. Bardzo duża dawka wiedzy na temat wegetarianizmu. Super to zostało opisane i wytłumaczone, niestety wokół bycia wege narosło ostatnio dużo mitów

  2. Szczerze mówiąc nie znam nikogo kto by wytrzymał na diecie wegańskiej, kilku znajomych niby upierali się że są weganami a przyłapałam ich na jedzeniu kebaba :). Lubię wegańskie potrawy, ale nie cały czas, często mieszam diety trochę dań wegańskich, trochę wegetariańskich trochę mięsa. Takie odżywianie służy mi najlepiej.

Dodaj komentarz