Z każdym rokiem coraz więcej osób przechodzi na weganizm. Zastanawiasz się nad podobnym wyborem i chcesz wiedzieć, czy wegańska dieta jest dobra dla Twojego zdrowia? Poznaj specyfikę takiego sposobu żywienia i znajdź odpowiedzi na swoje pytania.
Dieta wegańska – z czym to się je?
Dieta wegańska należy do diet wegetariańskich, a jej przestrzeganie wyklucza z jadłospisu mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Weganie nie spożywają jajek, mleka, tradycyjnego masła i jogurtów, serów oraz miodu, a ich menu bazuje na pokarmach roślinnych. Niektórzy wciąż mylą weganizm z wegetarianizmem, w którym niedozwolone jest jedynie mięso i ryby (choć w przypadku peskatarianizmu ryby i owoce morza są dopuszczalne w diecie).
Z czego wynika popularność weganizmu, będącego dość restrykcyjnym sposobem odżywiania? Wiąże się ona ze zwiększoną świadomością społeczeństwa w zakresie konieczności ochrony zasobów planety oraz troską o przestrzeganie praw zwierząt. Weganie zdecydowanie sprzeciwiają się jakimkolwiek formom okrucieństwa wobec naszych „braci mniejszych”, a niejedzenie odzwierzęcych produktów jest przejawem tej postawy. Wśród zwolenników weganizmu są też osoby zainteresowane prozdrowotnymi walorami bezmięsnego menu.
Zalety diety wegańskiej
Dieta oparta na roślinnym pokarmie sprawia, że przyswajasz o wiele więcej cennych antyoksydantów oraz witamin, jednocześnie rezygnując ze zwierzęcych tłuszczów nasyconych. Nic dziwnego, że korzystnie przekłada się to na stan zdrowia, redukując ryzyko pojawienia się chorób układu krążenia, cukrzycy i nowotworów. Skonstruowane we właściwy sposób wegańskie menu obniża ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu, zwiększa wrażliwość na insulinę, wspiera walkę o właściwe BMI oraz działa przeciwzapalnie. Spożywając duże ilości błonnika, pozytywnie wpływasz na mikroflorę jelitową, która odpowiada m.in. za prawidłową przemianę materii i odporność organizmu.
Po przejściu na wegańską dietę wiele osób zauważyło wzrost ogólnej witalności oraz lepszy wygląd cery. Dodatkowo jeśli wyrzekasz się mięsa w odruchu empatii dla zwierząt, poprawia się Twoje samopoczucie psychiczne, ponieważ wiesz, że działasz dla większej sprawy, a żywieniowe wybory mogą zmieniać świat.
Ponadto dobrze przyrządzone wegańskie posiłki są po prostu pożywne i dostarczają atrakcyjnych smakowych doznań. Decydując się na weganizm, więcej eksperymentujesz w kuchni, dzięki czemu poszerzasz swoje kulinarne horyzonty.
Dieta wegańska i trudności z nią związane
Postrzeganie weganizmu tylko i wyłącznie przez pryzmat posiłków wolnych od mięsa i odzwierzęcych składników może oznaczać, że będziesz odżywiać się słodyczami i fast foodami z plakietką „vegan”. Czy taka dieta będzie wegańska? Tak. Czy będzie pełnowartościowa i korzystna dla organizmu? Z całą pewnością nie, ponieważ bazuje na utwardzonych tłuszczach, cukrze, syropie glukozowo-fruktozowym i wzmacniaczach smaku. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że dostępne w marketach „wegańskie” produkty często są mocno przetworzone i nie mają nic wspólnego z odżywczością.
Jeśli przechodzisz na dietę, bo pragniesz schudnąć, musisz pamiętać, że weganizm nie jest dietą odchudzającą. Nawet najzdrowsze produkty spożywane w nadmiarze mogą przyczyniać się do tycia, szczególnie jeśli zapomnisz np. o wysokiej gęstości energetycznej orzechów. Kojarzysz wegańskie menu z brakiem wyrazistego smaku i monotonią? Naucz się odpowiednio przyprawiać potrawy, szukaj kulinarnych inspiracji oraz planuj urozmaicone posiłki.
Weganizm pełen wyzwań i możliwości
Wegańska dieta nie będzie zdrowa również wtedy, gdy nie będzie zrównoważona. Z uwagi na bezmięsny charakter jadłospisu niektórzy weganie borykają się z niedoborami m.in. białka, żelaza, wapnia, cynku, jodu, witaminy D, witamin z grupy B oraz choliny niezbędnej dla mózgu i wątroby. Przewlekłe deficyty żywieniowe mogą poważnie odbić się na zdrowiu. Rozwiązaniem jest pozyskiwanie brakujących składników z roślinnych źródeł (np. tempeh i strączki są bogate w białko, a algi morskie dostarczają witamin, mikroelementów oraz kwasów tłuszczowych omega-3). Inną opcją jest rozważnie prowadzona suplementacja, której towarzyszą okresowe badania krwi.
Samodzielne zbilansowanie wegańskiej diety bywa niełatwe, szczególnie dla początkujących. W takiej sytuacji warto skorzystać z opracowanej przez specjalistów diety wegańskiej w cateringu. Dobrą zachętą do przejścia na weganizm może być także smaczna dieta pudełkowa wege, która pozwoli stopniowo przyzwyczaić się do dań pozbawionych mięsa. W tym drugim przypadku z czasem możesz (jeśli zechcesz) przestawić się na całkowicie wegańską opcję. Dobrze zbilansowane bezmięsne menu zapewnia mnóstwo zdrowotnych korzyści i jest wyrazem odpowiedzialności za środowisko.
Zdrowa dieta wegańska, czyli jaka?
Aby cieszyć się prozdrowotnymi walorami weganizmu, warto traktować go nie jako pełną wyrzeczeń dietę, ale jako świadomy wybór i element stylu życia. Zdrowa wegańska dieta uwzględnia odpowiednie proporcje makroskładników, bazując na wysokiej jakości jarzynach, owocach, orzechach i pełnowartościowych produktach zbożowych. I choć przestrzeganie wegańskiego jadłospisu wymaga pewnego wysiłku, wolna od mięsa dieta może odmienić życie na lepsze.
Ano właśnie, już samo słowo dieta kojarzy mi się z ograniczeniami, znacznie łatwiej wdraża się i trzyma wytycznych, kiedy pomyśli się o wszystkim w kategoriach stylu życia.
Bardzo duża dawka wiedzy na temat wegetarianizmu. Super to zostało opisane i wytłumaczone, niestety wokół bycia wege narosło ostatnio dużo mitów
Sporo negatywnych skojarzeń wynikających z niezrozumienia, ale takie fachowe artykuły dają wgląd w tematykę, z zainteresowaniem podczytuję.
Moja siostra mając do wyboru menu mięsne i wegetariańskie zawsze wybiera to drugie. Bardzo ciekawy artykuł.
Dobrze zawsze jest lepiej zorientować się w danym temacie. Weganizm nieumiejętnie prowadzony może wyrządzić wiele szkód.
Dieta weganska nie jest zła i warto się na nią przerzucić:)
Szczerze mówiąc nie znam nikogo kto by wytrzymał na diecie wegańskiej, kilku znajomych niby upierali się że są weganami a przyłapałam ich na jedzeniu kebaba :). Lubię wegańskie potrawy, ale nie cały czas, często mieszam diety trochę dań wegańskich, trochę wegetariańskich trochę mięsa. Takie odżywianie służy mi najlepiej.
Twój model jedzenia można nazwać „fleksitariańskim”, skoro Ci służy, to na zdrówko i smacznego 🙂
Bardzo wartościowe informacje i inspirujące spojrzenie na zdrowe odżywianie!