Mleko kokosowe – odżywcze i zdrowe

Napoje roślinne o wyglądzie przypominającym mleko są cennym produktem spożywczym, którym możemy zastąpić kontrowersyjny, krowi odpowiednik. „Mleka” roślinne bez problemu można nabyć w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Ecomil jest przykładem takiego napoju.

Mleko kokosowe czy warto je pić?

Mleko kokosowe nie występuje naturalnie w kokosie (w przeciwieństwie do wody z młodego kokosu). Biały płyn pozyskuje się z miąższu dojrzałych, brązowych orzechów kokosowych.

Czy warto pić mleko kokosowe? Oczywiście! Jest to smaczny, odżywczy napój o kremowej konsystencji i bogatym składzie. Z orzecha kokosowego pozyskuje się olej, bardzo zdrową wodę, wiórki czy właśnie mleko, które w zależności od zastosowania kulinarnego jest mniej lub bardziej gęste.

Bardziej gęste mleko kokosowe można spotkać w puszkach i najczęściej używa się je do tworzenia wegańskich ciast, tortów, deserów czy sosów. Rozcieńczone mleko kokosowe dostępne jest w kartonikach i wykorzystuje się je do zabielania zup, jako dodatek do kawy/ kakao lub wszędzie tam, gdzie użylibyśmy mleka krowiego. Mleko kokosowe jest bezpieczne nawet dla niemowląt.

Co zawiera mleko kokosowe

Mleko kokosowe jest produktem wysoko kalorycznym, około 93% to średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Połowa jego zawartości to kwas laurynowy, który naturalnie występuje też w mleku matki. 12% to kwasy tłuszczowe – kaprynowy i kaprylowy. Szklanka mleka kokosowego to ok. 550 kcal, 55 g tłuszczów, 5 g białka, 13 g węglowodanów. Mleko kokosowe zawiera także witaminy (C, B9) oraz sole mineralne: żelazo, magnez, potas, miedź, mangan, selen. Samo zdrowie!

Mleko kokosowe może pomóc w odchudzaniu

Ze względu na unikalny skład oraz dobre makro proporcje, mleko kokosowe jest jednym z ulubionych napojów osób będących na diecie ketogenicznej. Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe trafiają z przewodu pokarmowego prosto do wątroby, gdzie są wykorzystywane do produkcji ciał ketonówych. Innymi słowy, kwasy tłuszczowe z mleka kokosowego nie będą się kumulowały w tkankach jako tłuszcz, lecz będą przerabiane na energię.

Wydawać by się mogło, że tłuste i wysokokaloryczne mleko kokosowe tuczy, ale jest wręcz przeciwnie. Tłuszcze zawarte w mleku kokosowym mogą pomóc zmniejszyć apetyt, dając uczucie sytości na dłużej.

Sklepowe czy domowe?

Tak jak każdy inny napój roślinny, można go zrobić w domowych warunkach, używając do tego dowolnych surowców – soi, ryżu, pestek dyni, płatków owsianych, orzechów, kaszy gryczanej, konopi czy migdałów. Wystarczy na noc namoczyć dowolne roślinne pestki, ziarna czy orzechy, a rano zblendować i przepuścić przez gazę lub użyć do tego celu wyciskarki wolnoobrotowej.

Napoje roślinne można też bez problemu nabyć w sklepach stacjonarnych lub internetowych zakupów online z dostawą do domu.

Oczywiście najlepszym pomysłem byłoby samodzielne wykonanie roślinnego mleka. Jednak jeśli nie mamy na to czasu ani chęci, warto je kupić, z tą uwagą, by przed zakupem przeczytać etykietę. Skład może nas zaskoczyć, na przykład wiele sklepowych napojów roślinnych jest dosładzanych cukrem.

A jak wygląda etykieta mleka kokosowego Ecomil? Sprawdźmy to:

baza kokosowa 99,4% (woda, miąższ kokosowy 8,5%), skrobia z tapioki, naturalny aromat kokosowy, sól morska.  

Jak widzimy, napój nie jest dosładzany, a do tego pochodzi z upraw ekologicznych. Produkt nie zawiera laktozy, cukru, sztucznych barwników, konserwantów, jaj, drożdży ani orzechów. Jak dla mnie, to mleko jest godne polecenia. Kolejną istotną sprawą jest możliwość zrobienia internetowych, co jest bardzo wygodną opcją.

Mleko kokosowe to zdrowa opcja w domowej kuchni i przede wszystkim rozsądna alternatywa wobec mleka krowiego.

A jak tam u Was z „mlekami” pochodzenia roślinnego, stosujecie?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedna myśl na temat “Mleko kokosowe – odżywcze i zdrowe

Dodaj komentarz