Ocet i matka octowa z jasnoty purpurowej

W tym roku jakoś obrodziło w jasnotę purpurową i zauważyło to więcej osób. Zbiór tego pożytecznego ziółka nie nastręczał wielu problemów, więc poza zwykłym suszeniem postanowiłam także zrobić ocet. Prawdą jest, że smak jasnoty purpurowej uchodzi za wstrętny; niewiele ziół może się poszczycić takim smrodkiem – zachęcające są jednak możliwości lecznicze jasnoty purpurowej, dla której warto znieść ten jej bagnisty odorek.

Co ciekawe, gotowy ocet z jasnoty jakoś neutralizuje jej naturalny aromat, dlatego wydaje mi się, że picie wody z octem będzie miało duży sens w terapii różnych schorzeń.

Dlaczego warto sięgać po przetwory z jasnoty purpurowej

Jasnota purpurowa wpływa korzystnie na układ pokarmowy. Wspomaga pracę wątroby, pomagając w trawieniu białek. Podnosi kwasowość soku żołądkowego, żółci i soku trzustkowego, działa przeciwzapalnie oraz ochronnie na wątrobę, hamuje rozwój chorobotwórczych bakterii i grzybów w przewodzie pokarmowym.

Oprócz tego jasnota purpurowa łagodzi bóle głowy i migreny. Rozkurcza mięśnie gładkie i poprzecznie prążkowane, łagodzi różnego typu bóle neurologiczne. Rozluźnia mięśnie szkieletowe, przynosi ulgę przy bólach kręgosłupa. Jasnota pomaga rozładować stres i zdenerwowanie, ponadto obniża ciśnienie tętnicze krwi.

Przepis na ocet z jasnoty purpurowej

Łyżka octu jasnotowego dodana do szklanki wody i wypita przed posiłkiem zwiększa wydzielanie kwasu żołądkowego, co wspomaga trawienie.

Potrzebne będą:

  • wyparzony słoik 1l (oczywiście można zwielokrotnić ilość)
  • drewniana warzecha
  • wyparzone butelki (będą potrzebne po 6 tygodniach)
  • 4 łyżki cukru (4 łyżki na 1 litr wody)
  • ziele kwitnącej jasnoty wypełniający ½ pojemności słoika
  • letnia woda, zalewająca cały słoik
  • 2 szt. ręcznika papierowego
  • gumka recepturka

W słoiku umieścić świeżo zebrane, kwitnące ziele jasnoty purpurowej, zasypać cukrem i zalać wodą. Wymieszać warzechą. Przykryć dwoma sztukami ręcznika papierowego, nałożyć gumkę.

Pierwsze 3 tygodnie:

Każdego dnia przez pierwsze 3 tygodnie 1 raz dziennie należy mieszać nastaw.

Kolejne 3 tygodnie:

Po upływie 3 tygodni nastaw odcedzić, zakryć ręcznikiem papierowym, nałożyć gumkę i odłożyć słoik do leżakowania na kolejne 3 tygodnie.

Po 6 tygodniach

Po 6 tygodniach powinien się uformować zalążek matki octowej, więc albo kontynuujemy czekając, aż utworzy się ładna, elastyczna warstwa, jednak jeśli się nie uformuje, to też można zlewać gotowy ocet do butelek.

Matka octowa

Matka octowa przy occie z jasnoty purpurowej to mój debiut. Nie zawsze się ona utworzy, ale jej pojawienie może być prawdziwym powodem do dumy, ponieważ  znacznie podnosi jakość octu. Ta galaretowata struktura może pojawić się pod koniec fermentacji octowej.  Składa się z celulozy, drożdży i żywych kultur bakterii. Matkę możemy zostawić do końca fermentacji lub zdjąć ją delikatnie i przechować w lodówce, w słoiku z wodą i cukrem lub octem.

Matką można zaszczepiać kolejne nastawy octowe 🙂

_______________________________________________________________
Spodobał się artykuł? Uważasz, że inni powinni go przeczytać? Będzie mi miło, jeśli go udostępnisz lub skomentujesz,
dołączysz do mojego fanpage na Facebooku
dołączysz do obserwatorów na Instagramie

7 myśli na temat “Ocet i matka octowa z jasnoty purpurowej

  1. Nigdy nie słyszałam o takiej roślinie, choć kojarzę ja ze spacerów po polach i lakach. Dziękuję za te wszystkie informacje. Zainteresowało mnie zwłaszcza, ze ta roślina pomaga na wątrobę. Chyba się będę musiała bardziej jej przyjrzeć.

  2. Faktycznie u nas chyba też dużo tej jasnoty w okolicy, tylko byśmy musieli poszukać gdzieś dalej od ulicy (akurat nam puścili drogę ekspresową). Kolor bardzo fajny, taki coś pomiędzy płynem do naczyń a likierem 😀 Zaintrygował mnie ten „odorek” 😉

  3. Musze się w końcu zająć octami, kuszą mnie, ale jakoś tak podchodzę z dystansem. Tylko jabłkowy robię co roku. A też chciałabym taki różowy! 😀 Jasnoty ci u nas dostatek 🙂

  4. Przyznaję się, zupełnie nic nie wiem o tej roślinie, znów porcja nowej wiedzy, którą chętnie przyswoję. Taki poprawiacz perystaltyki jelit, o poranku, z pewnością wspomaga zdrowie.

  5. Wspaniały kolor!
    Jednak warto pamiętać, iż spożywanie octów każdego rodzaju może się wiązać z różnymi działaniami niepożądanymi takie jak interakcje z lekami, uszkodzenie zębów, obniżenie poziomu potasu, arytmia serca. Oczywiście jak zwykle wszystko zależy od dawki. Sola dosis facit venenum.

Dodaj komentarz