Operacje chirurgiczne szczęki, takie jak na przykład ekstrakcja ósemek czy innych zębów nadliczbowych, w wyniku których częste jest zakładanie szwów na dziąsłach, wymagają szczególnej troski o jamę ustną. Czas rekonwalescencji można przyspieszyć, jednak wymaga to dyscypliny i cierpliwości.
W zależności, jak rozległy jest zabieg oraz jak szybko następuje regeneracja, pacjent dochodzi do zdrowia w różnym czasie, z reguły są to dwa, trzy dni, a nawet dłużej. I ten czas będzie szczególnie krytyczny. Trzeba bardzo pilnować, by nie uszkodzić skrzepu rany lub założonych szwów. Stomatolog doradzi, jak w tym czasie funkcjonować, na co sobie można pozwolić, a czego bezwzględnie się wystrzegać.
Unikanie pokarmów stałych
Powstrzymywanie się od pokarmów stałych na czas gojenia ran to podstawa powrotu do zdrowia. Przy czym trzeba bardzo uważać, by stale się nawadniać i dostarczać pokarmy w postaci płynnej. Posiłki muszą mieć gęstą wartość odżywczą, być sycące i skoncentrowane. Przykłady takich pokarmów zamieszczę pod koniec artykułu.
Delikatne płukanie jamy ustnej lub delikatne szczotkowanie zębów
W pierwszych dniach po zabiegu, w jamie ustnej można odczuwać spory dyskomfort. Może sączyć się krew czy ropa, stąd naturalnym odruchem będzie chęć płukania jamy ustnej i spluwania. Zaleca się delikatne mycie zębów miękką szczotką i przepłukiwanie letnią wodą. Można też płukać rumiankiem.
Sen
Silny ból może powodować kłopoty z zaśnięciem, a nic tak nie regeneruje jak sen. W tym przypadku bardzo pomogą wyciągi ziołowe z kozłka lekarskiego, owocu głogu, chmielu lub melisy. Jeśli czujemy się na siłach, warto przed snem dotlenić się na świeżym powietrzu, pójść na spacer.
Znalezienie sobie niezbyt forsującego zajęcia i odpoczynek
Odpoczynek przede wszystkim, ale warto spróbować zająć się czymś praktycznym, żeby jakoś umilić ten niełatwy czas. Może to dobry moment, by posprzątać w komputerowych katalogach albo posegregować zdjęcia z wakacji z… 2015 roku?
Antybiotyki
Może się tak zdarzyć, że stomatolog zaleci kurację antybiotykiem z racji wykluczenia ryzyka zakażenia. Decydując się na antybiotykoterapię, trzeba równolegle zapewnić sobie ochronę, stosując probiotyki. Naturalne probiotyki to: przetwory mleczne typu kefir, jogurt, maślanka z bakteriami Bifidobacterium lub Lactobacillus oraz kiszonki roślinne takie jak sok z buraka, kapusty i ogórków kiszonych. Na szczególne brawa zasługuje sok z kiszonych buraków, który dodatkowo będzie działał krwiotwórczo.
Regeneracja krwi
Trzeba się liczyć, że przy zabiegu chirurgicznym może dojść do znacznej utraty krwi. Aby ją w naturalny sposób odbudować, dobrze jest pić napoje z naturalnymi składnikami odbudowującymi komórki krwi.
Sok z buraka wzmacnia układ krwionośny, odbudowując czerwone krwinki.
Zioła – Krwawnik, pokrzywa mają właściwości przeciwkrwotoczne, wspomagają hamowanie krwawienia.
Zielone liście (jarmuż, szpinak, natka czy sałata) – wspomagają prawidłowy proces krzepnięcia krwi, zawierają dużo żelaza (żelazo zapobiega anemii) oraz wspomagają zdolność krwi do wiązania tlenu, pobudzają regenerację i wytwarzanie komórek, wspomagają układ odpornościowy i oczyszczają organizm. Dodawanie ich do soków jest dobrym pomysłem, gdyż nie trzeba będzie ich przeżuwać.
Witamina C znacznie poprawia przyswajalność żelaza pochodzenia roślinnego.
Pokarmy
Prawdopodobnie stomatolog zaleci jedzenie chłodnych pokarmów, a nawet lodów. Bardzo się sprawdzi niezbyt ciepły, przecedzony przez sitko rosół lub barszczyk. Godne polecenia są napoje typu Nutridrink, jogurty oraz białkowe mleka roślinne. Skoncentrowane soki owocowo-warzywne, koktajle i szejki dostarczą cennych witamin i minerałów oraz odżywią.
Sokoterapia jako metoda przy rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych szczęki
Podczas dochodzenia do zdrowia po zabiegach chirurgicznych jamy ustnej, trzeba się liczyć z tym, że przez kilka dni konieczne będzie powstrzymywanie się z przyjmowaniem pokarmów wymagających gryzienie lub żucie. Przez ten czas trzeba pamiętać, że pomimo iż nie dostarczamy tradycyjnego pokarmu, to nie można doprowadzić do zagłodzenia się. Przyjmowane płyny powinny być bogate w witaminy, minerały, białko i tłuszcze. Oto przykład płynnych pokarmów, które sprawdzą się podczas rekonwalescencji:
– lody
– wysokobiałkowe szejki
– koktajle owocowe lub owocowo-nabiałowe
– soki owocowo-warzywne
– jogurty, kefiry
– probiotyki warzywne lub mleczne
– buliony warzywne i barszcz przecedzone przez sitko
– herbatki ziołowe
– woda
– siemię lniane
Chory w tym czasie bywa rozdrażniony, więc płynne posiłki powinny być bardzo urozmaicone, pożywne, bogate i podane w ciekawy sposób.
Szczególnie sprawdzą się wysokoproteinowe szejki na bazie mleka roślinnego, na przykład migdałowego lub orzechowego zmieszanego z awokado lub bananem. Dobrym pomysłem jest także do mleka roślinnego dodanie owoców leśnych. Szejki są bogate w białko i tłuszcze, a przy tym są bardzo smaczne. Dobre połączenie:
Banan + mleko migdałowe
Borówka + mleko migdałowe
Burak + awokado
Jak przygotować mleko migdałowe?
Potrzebne będą:
1 szklanka migdałów moczonych co najmniej 12 godzin
2-3 szklanki wody (w zależności, jak gęste ma być mleko)
1-3 łyżki płynnego syropu (np. z agawy)
Migdały obierz z łupiny i zblenduj z wodą. Przełóż na sito z gazą, a gazę mocno wyciśnij. Dosłódź syropem.
Nie wyrzucaj migdałowego „sera”, możesz go użyć jako pastę na chleb lub do wegańskich wypieków.
Zdrowia życzę i oby wizyty u stomatologa były jak najczęściej tylko kontrolne 😉
_________________________________________________________________________________
Spodobał się artykuł? Uważasz, że inni powinni go przeczytać? Będzie mi miło, jeśli go udostępnisz lub skomentujesz,
dołączysz do mojego fanpage na Facebooku
dołączysz do obserwatorów na Instagramie
Każda osoba po takim zabiegu powinna przeczytać ten wpis!
Każdy zabieg chirurgiczny to duża ingerencja w nasz organizm, dla mnie ciężkie było dochodzenie do siebie po operacji jamy brzusznej, ale wierzę, że to co nas nie zabije – wzmacnia! 🙂
Szkoda, że nie czytałam tego wpisu jakiś czas temu, kiedy to mój miły miał taką sytuację. Bardzo wartościowe i pomocne propozycje, które mogą pomóc zapewne nie jednemu z nas 🙂
Przydatne informacje. Takie zabiegi nie są komfortowe, a czas po jest paskudny.
Kurczę mam nadzieję, że nigdy mi się ten post nie przyda, chociaż moja 8 daje się we znaki 🙁
Tak to czytam i myślę sobie „świetne rady”, ale nikomu nie życzę, aby musiał przechodzić przez taką rekonwalescencje.
Bardzo przydatny wpis. Co prawda nie miałam jeszcze żadnego poważniejszego zabiegu szczęki, ale na pewno czeka mnie usuwanie ósemek w niedalekiej przyszłości 🙁
Nawet nie wiedziałam, że sok z kiszonej kapusty ma takie właściwości 🙂 obym nie musiała sprawdzać 😀
Ja kiedyś miałam dwudniowy szczękościsk i nawet przez słomkę trudno mi się piło.
Po każdym takim zabiegu konieczne są kilkugodzinne okłady z lodu. Przeszłam – polecam i zdrowia życzę.
Po każdym takim zabiegu polecam za moją stomatolog kilkugodzinny okład z lodu. Skutkuje – przetestowałam. Zdrowia życzę.
Taki sok z migdałami chetnie bym skosztowała bez zabiegu chirurgicznego 😉.
Nawet najszybszy zabieg to jednak powazna ingerencja w nasz organizm, a jak wiadomo kazdy reaguje inaczej. Bardzo przydatny artykul. Co prawda operacji szczeki nie przewiduje, ale mam w planach powazny zabieg zwiazany z zebami wiec na pewno sie przydadza Twoje rady.
Ciekawe, może kiedyś się przyda 🙂
Bardzo ciekawy wpis. Z pewnością kiedyś mi się przyda.
Hm, oby jednak nie…
Świetnie opisałaś. Dajesz dużo dobrych rad. Ci którzy maja mieć takie zabiegi powinni zapoznać się z Twoimi dobrymi radami.
Niestety miałam ostatnio przyjemność poddać się takiemu zabiegowi. Niestety nie wspominam tego dobrze 🙁
Wartościowy wpis. W moim przypadku wizyty u stomatologa są na szczęście tylko kontrolne. 🙂